Valaki kérem, eltudná nekem magyarázni a számtani és mértani sorozatot?

Hiába tanulom, utána olvasok wikipédián mindenütt, csak egyre jobban összekavarnak. Pénzügyi problémák miatt nem lehetséges sajnos a külön tanár. Olyan ismerősöm aki meg jó matekból nincs. :(

2014. aug. 4. 16:50
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Számtani sorozatoknak nevezzük azokat a sorozatokat, amelyekben (a másodiktól kezdve) bármelyik tag és az azt megelőző tag különbsége állandó.


Legyen egy számtani sorozatban a1=3. és a differenciája: d=2. Ekkor a sorozat: 3; 5; 7; 9;


Mértani sorozatoknak nevezzük azokat a sorozatokat, amelyekben (a másodiktól kezdve) bármelyik tag és az azt megelőző tag hányadosa állandó. Ezt az állandó hányadost latin eredetű szóval a sorozat kvóciensének nevezzük.


Legyen egy mértani sorozatban a1=3. és a kvóciens: q=2. Ekkor a sorozat: 3; 6; 12; 24

2014. aug. 4. 16:58
 2/12 A kérdező kommentje:

Ment az zöld kéz. Az ilyen egyszerű feladatokkal nincs problémám. Inkább a nehezekkel.

pl:


Egy számtani sorozat 12. tagja 62, 21. tagja pedig 116.


A. Határozzuk meg a sorozat különbségét!


B. Határozzuk meg a sorozat 37. tagját!


C. Határozzuk meg a sorozat első 15 tagjának összegét!


D. Tagja-e a sorozatnak a(z) 227?


E. A sorozat hányadik tagja a 248?

2014. aug. 4. 17:01
 3/12 anonim ***** válasza:

Egy számtani sorozat 12. tagja 62, 21. tagja pedig 116.


116 - 62 = 54

21 - 12 = 9


54/9 = 6


Tehát a számok kozotti kulonbség minkét irányban 6.

Innen a tobbit te is ki tudod számolni.

2014. aug. 4. 17:18
 4/12 A kérdező kommentje:

Tehát akkor a B feladatra a válasz a 222.


C) Nem tudom


D) Nem


E) Nem tudom

2014. aug. 4. 17:29
 5/12 anonim ***** válasza:

Jaj dehogynem tudod.


A sorozat 21. tagja 116. Neked a 37. kell.

37-21 = 16

Azt már tudjuk hogy a kulonbség az 6.

16 x 6 = 96

116 + 96 = 212

Tehát a 37. tag 212.


227 nem lehet tag mert az páratlan szám.


A C-t meg D-t tessék kiszámolni, nem kell más hozzá csak egy számológép.

2014. aug. 4. 17:38
 6/12 A kérdező kommentje:
Bocs hogy itt szenvedek, csak a matek nem az erősségem, és akkor még szépen mondtam.
2014. aug. 4. 18:02
 7/12 A kérdező kommentje:

C) 80 a sorozat 15. tagja.


Nem értem, hogy az E-t hogy számoljam ki. :(

2014. aug. 4. 18:05
 8/12 anonim ***** válasza:

Pedig ha odafigyelsz egy kicsit egy csodálatosvilág tárul majd fel elotted1


https://www.youtube.com/watch?v=gruJ0S3TTtI

2014. aug. 4. 18:11
 9/12 anonim ***** válasza:
A C nem a sorozat 15. értékét kérdezi hanem az első 15 tagjának összegét!
2014. aug. 4. 18:13
 10/12 anonim ***** válasza:

Egy számtani sorozat 12. tagja 62, 21. tagja pedig 116.


A. Határozzuk meg a sorozat különbségét!


a12 = 62

a21 = 116


a1 + 11d = 62

a1 + 20d = 116


Kivonva a 2-ikból az 1-sőt:

a1 + 20d - a1 - 11d = 54

9d = 54

d = 6


a1 + 11d = 62

a1 + 11*6 = 62

a1 = 62-66

a1 = -4


A sorozat: -4 2 8 14 20 26 32 38 44 50 56 62 68 74 80 ...


B. Határozzuk meg a sorozat 37. tagját!


a37 = a1 + 36*d = -4 + 36*6 = ...


C. Határozzuk meg a sorozat első 15 tagjának összegét!


S15 = 15*(a1+a15)/2 = 15*(-4+80)/2 = ...


D. Tagja-e a sorozatnak a(z) 227?


an = 227

an = a1 + (n-1)*d

227 = -4 + (n-1)*6

Kiszámítjuk az n-et. Pozitív egész szám kell, hogy legyen. (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ...)

231 = (n-1)*6

38,5 = n - 1

n = 39,5

Nem tagja.


E. A sorozat hányadik tagja a 248?


an = 248

an = a1 + (n-1)*d

248 = -4 + (n-1)*6

252 = (n-1)*6

42 = n - 1

n = 43

2014. aug. 4. 18:34
1 2