Mi a szomszédos Fibonacci számok hányadosának a határértéke?


2017. máj. 20. 23:06
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

megadható a Fibonacci sorozat n-edik eleme zárt alakban:


F(n)=[a^n-b^n]/gyök(5)


ahol a=(gyök(5)+1)/2

és b=(gyök(5)-1)/2


ezzel:


F(n+1)/F(n)=[a^(n+1)-b^(n+1)]/[a^n-b^n]

mivel gyök(5) "kiesik"


most egyszerűsítsünk a^n-nel:


F(n+1)/F(n)=[a-b*(b/a)^n]/[1-(b/a)^n]


mivel b/a kisebb 1-nél, ezért (b/a)^n határértéke 0


tehát a hányados határértéke a/1, azaz (gyök(5)+1)/2

2017. máj. 20. 23:14
 2/3 A kérdező kommentje:
Azta! Köszönöm szépen :)
2017. máj. 21. 01:08
 3/3 anonim ***** válasza:

Esetleg másképpen, csak a rekurziót használva:


a Fibonacci-sorozat definíciója:


a_{n+1} = a_n + a_{n-1};


osszuk el mindkét oldalt a_n-el:


a_{n+1} / a_n = 1 + a_{n-1} / a_n.


Ha a szomszédos tagok sorozatának határértékét vesszük, akkor határértékben az n+1-edik és n-edik tag megegyezik és éppen a keresett x határérték. Innen


x = 1 + 1/x.


Ennek a megoldása éppen az előző válaszban kapott eredmény.

2017. máj. 21. 06:51