A 144 és az alatti fibonacci számokból összeadással akármilyen 144 (vagy több, ez lényegtelen) alatti nem fibonacci szám képezhető?

Ha igen, hogy lehet ezt bizonyítani? Vagy mondjuk egy versenyen, ahol ez a kulcs (mármint a kérdésem, mint állítás), nem kell bizonyítani, mert tanítják a suliban? Nem tanultunk még a Fibonacci-sorozatról, csak egyszer magamtól oldottam egy lépcsős feladatot, hogy hányféleképp lehet feljutni, ahhoz kellett, akkor "fedeztem fel" a neten, hogy van ilyen, hogy F-sorozat. Viszont most az összegük a kérdéses, de erről nem találtam semmit a neten. Előre is köszi a választ. :)

2016. okt. 30. 15:44
 1/10 anonim ***** válasza:
46%
Csak az egészek. Azok mind, mert közte van az 1.
2016. okt. 30. 16:06
 2/10 A kérdező kommentje:
Szóval akik tanultak ezzel kapcsolatba valamit, azoknál ez egy ilyen köztudott dolog amit nem kell különösebben bizonyítani?
2016. okt. 30. 16:08
 3/10 anonim ***** válasza:
Nem, ez nem egy köztudott dolog, ez egy nem-dolog. Köztudott dolog neked a törzsanyag nevekkel ellátott tételei. Nem írhatsz le random trivialitásokat azzal, hogy köztudott.
2016. okt. 30. 16:11
 4/10 anonim ***** válasza:
Gondolom, ez úgy értendő, hogy mindegyik Fibonacci-szám legfeljebb egyszer használható, nem?
2016. okt. 30. 17:36
 5/10 anonim ***** válasza:
53%

Ez egy egyszerű teljes indukciós feladat.

Maguk a Fibonacci-számok nyilván felírhatók.


Nézzük az első néhány esetet:


1=1

2=1+1

3=2+1; 4=2+1+1

5=3+2; 6=3+2+1; 7=3+2+1+1

8=5+3; ...


Mivel a(n+1)=a(n)+a(n-1), ezért azt kell belátni, hogy az a(n)+1, a(n)+2, ... a(n)+a(n-1)-1 számok felírhatók az említett módon.


Tegyük fel, hogy a(n)-ig minden számra igaz az állítás.

Ezért az 1, 2, 3, ... a(n-1) mindegyike felírható az említett módon.

Emiatt a(n)+1, a(n)+2, ... a(n)+a(n-1)-1 számok mindegyike is felírható.

Így a(n+1)-ig is minden szám felírható.


Mivel az első (néhány) esetet tisztáztuk, így igaz minden n-re az állítás.

2016. okt. 30. 17:44
 6/10 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat :)
2016. okt. 31. 09:37
 7/10 anonim ***** válasza:
Parafagólem, nem azt az állítást bizonyítottad, amit állítasz.
2016. okt. 31. 10:41
 8/10 anonim ***** válasza:
Ne haragudj, én nem egészen azt olvastam, amit írtál...
2016. okt. 31. 10:47
 9/10 anonim ***** válasza:

Most akkor szted jó, vagy nem, amit írtam?

(Sztem jó...)

De megvitathatjuk, hátha vmi nem stimmnel.

2016. okt. 31. 16:04
 10/10 anonim ***** válasza:
Jó, csak félreolvastam.
2016. okt. 31. 16:06