Boborjának rengeteg 0,1,2,4,5,6,7,8,9-es számjegye van, de 3-mas számjegye csak korlátozott számban van. Meddig tudja megszámozni a jegyzetfüzete lapjait ezekkel a számjegyekket, ha a rendelkezésére álló 3-mas számjegyek száma?


a)23 b)82 c)181


Sziasztok egy kicsit elakadtam ezzel a matekfeladattal. Tudnatok nekem segíteni?



2017. máj. 17. 17:18
 1/9 anonim ***** válasza:

Igazából mind a három részfeladat egy kaptafa. Nézzük az a)-t (a többi ugyanezzel a gondolatmenettel menni fog).


Tehát. Elég azokat az oldalakat figyelembe venni, amelyek sorszámában lesz 3-as számjegy.

Az első ilyen oldal: 3.

A második ilyen oldal: 13.

A harmadik ilyen oldal: 23.

A negyedik ilyen oldal: 33... és így tovább.


Ez egy olyan számsorozat, amelynek n-edik tagja: (n-1)*10+3, és valóban:

a_1 = (1-1)*10+3 = 3,

a_2 = (2-1)*10+3 = 13,

a_3 = (3-1)*10+3 =23,

a_4 = (4-1)*10+3 =33,

...

a_{23} = (23-1)*10+3=223,

a_{24} = (24-1)*10+3=233.


Mivel 23 darab 3-asa van Boborjánnak, ezért a sorozat 23. tagjának megfelelő sorszámot még letudja írni, a 24.-edik viszont már nem, tehát 232-ig tudja számozni az oldalakat.

2017. máj. 17. 19:06
 2/9 anonim ***** válasza:
Javítás: azt is figyelembe kell venni, ahol tízes helyiértéken van a hármas számjegy. Ezeket ki kell vonni, mindjárt kiszámolom.
2017. máj. 17. 19:09
 3/9 anonim ***** válasza:
Igen, tehát le kell vonni: 34, 35, 36, 37, 38, 39, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 230, 231, 232... ez 15 db. 232-15 = 217, vagyis eddig tud számozni.
2017. máj. 17. 19:12
 4/9 anonim ***** válasza:
Korrekt megoldás (de azért ebben is van "kiskapu". Például 33-t lehet úgy is írni, hogy 44-11).
2017. máj. 18. 00:08
 5/9 anonim ***** válasza:
66%
Upsz... most nézem, azért van még, amit le kell vonni: 31, 32, 33, 131, 132, 133. Kissé fáradt voltam tegnap.
2017. máj. 18. 06:04
 6/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszod, de megnéztem a megoldókulcsban és 129volt az a-ra a válasz.Akkor ez most hogy van? És nincs egy egyszerûbb megoldás? :D
2017. máj. 18. 18:08
 7/9 Tom Benko ***** válasza:
66%
Írja kettes számrendszerben.
2017. máj. 21. 21:46
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm XDD
2017. jún. 4. 21:06
 9/9 Tom Benko ***** válasza:
Sőt, írhatja hármas számrendszerben is.
2017. jún. 5. 11:15