10 m magas toronyból a vízbe ugró versenyzőnek mennyi idő áll rendelkezésére a gyakorlata bemutatására? Mekkora sebességgel érkezik a vízbe? Mennyi volt az átlagsebessége?

Fizika:Ebben kellene segítség.Amúgy tudom a fizikát de nem tudom nekem az a megoldás hogy nincs megoldás.
2011. okt. 26. 16:10
 1/4 A kérdező kommentje:
Mind1 már nem számít megoldottam.
2011. okt. 26. 17:55
 2/4 A kérdező kommentje:
Yah még csak nem lett yo.
2011. okt. 26. 17:55
 3/4 anonim ***** válasza:
Na ha kell a megoldás, akkor leírom. Kétféleképpen is meg lehet csinálni. Kinematikailag, illetve energetikailag. Kinematikailag így kell: tudjuk, hogy van egy olyan képlet, hogy s=a/2*t^2. Ez persze csak 0 kezdősebesség esetén érvényes, mert ha van kezdősebesség, akkor még annak az idővel való szorzatát is hozzá kell adni (s=vo*t+a/2*t^2), de szabadesésnél vo=0. Ahol nem nulla az a függőleges lefelé hajítás. Mivel a gyorsulás itt g, ezért a helyére g-t írunk, így az már többé nem ismeretlen, hanem tudjuk, hogy 10 m/s^2 (valójában csak 9,81, de kerekíthetünk 10-re). És akkor a kapott s=g/2*t^2 képletet átrendezhetjük t-re: t=gyökalatt(2*s/g), amelybe behelyettesítve az adatokat: t=gyökalatt(2*10 m / (10 m/s^2))=1,4142 s. Ennyi idő áll tehát rendelkezésére a gyakorlat bemutatására, és ennyi idő alatt pedig egy másik képlettel kiszámítható: vt=g*t=10 m/s^2 * 1,4142 s = 14,14 m/s sebességre gyorsul. Az átlagsebesség ennek pont a fele, mert 0-ról nőtt föl a sebesség erre az értékre és ezért (0+14,14)/2=14,14/2=7,07 m/s.
2011. okt. 26. 21:22
 4/4 anonim ***** válasza:

Ja és energetikailag gondolkozva meg úgy lehet, hogy tudjuk, hogy az energia megmarad, tehát mielőtt leugrana a teljes helyzeti energiája = a vízbe érkezéskori mozgási energiájával. És a helyzeti energia az m*g*h, a mozgási meg 1/2*m*v^2. És ezt a kettőt kell egyenlővé tenni, átrendezni v-re, és már meg is kapod a végsebességet (vt-t).

m*g*h=1/2*m*v^2. A tömeget nem tudjuk, de lényegtelen, mert mivel mindkét oldalon ott van (és azonos hatványon, méghozzá egyszerűen csak az elsőn, ezért leoszthatunk vele [mert azt is tudjuk, hogy nem 0])

g*h=1/2*v^2 /*2

2*g*h=v^2 /gyököt vonunk mindkét oldalból

gyökalatt(2*g*h)=v

gyökalatt(2*10m/s^2*10m)=14,14 m/s


Persze ha így számolunk, akkor ebből az időt még visszafelé kell kiszámolni a vt=g*t képlet átrendezésével t-re: t=vt/g=14,14 m/s / (10 m/s^2) = 1,414 s.


Az átlagsebességet meg megint csak egy kettővel való osztással kaphatjuk meg.

2011. okt. 26. 21:27