Ha valaki le tudná nekem vezeti azt, hogy hogy kell ezt a feladatot megoldani?

A felmérések szerint az utazók 30-40%-a bliccel (nincs érvényes jegye). Mennyi a valószínűsége annak, hogy a 6-os villamoson utazó 50 emberből az ellenőrök 12 bliccelőt találnak?

#matematika #kombinatorika #valószînűségszámítás
2017. ápr. 23. 18:19
 1/9 Pelenkásfiú ***** válasza:

Én már azzal nem tudok mit kezdeni, hogy "30-40%-a".

Most mennyi? Átlagoljam? :D Vagy attól függ, milyen nap van?

2017. ápr. 23. 18:48
 2/9 A kérdező kommentje:
Hat ez az.... ezt az egesz temakort utalom pedig erettsegin eloszeretettel nyomatjak
2017. ápr. 23. 18:58
 3/9 anonim ***** válasza:
ki kell számolni hogy ha az adott villamoson az emberek x százaléka bliccel akkor mennyi a valószínűsége és a válasz ennek megfelelően egy intervallum lesz. Valahogy így
2017. ápr. 24. 19:47
 4/9 anonim ***** válasza:
0%

///Nyugi, érettségin ilyen sebtében összedobott "feladatnak" nevezett valamik nem lesznek.///


Ilyen esetben a két szélső értékre kell értelmezni a feladatot, majd ugye a megoldás így nem egy konkrét érték lesz, hanem egy tól-ig értékhalmaz. Egyébként pedig ez így nem megoldható (vagyis de, de több megoldás is van rá), mert hiányos a feladat leírása.

"Mennyi a valószínűsége annak, hogy ... 50 emberből az ellenőrök 12 bliccelőt találnak" Először is azt le kell szögezni, hogy mennyi embert néznek át.

-Ha az összeset, akkor:

a) 100%, mivel 15-20 bliccelő ember van, így 12 biztosan van vagy

b) 0%, mivel a feladat azt írja hogy "12 bliccelőt találnak", de PONT ennyit nem fognak találni, mivel ennél többen vannak

-Ha nem az összeset, akkor meg tudni kellene hogy pontosan hányat. De tegyük fel, hogy 12 embert néznek át, és azt kérdi a feladat, hogy mennyi rá az esély, hogy ez a 12 ember mind bliccelő (itt jön be a feladat két része szedése):

a) ha 30%: akkor 15 ember bliccel, vagyis az esélye: (15!/3!)/(50!/38!) = 3,748*10^-9

b) ha 40%: akkor 20 ember bliccel, vagyis az esélye: (20!/8!)/(50!/38!) = 1,038*10^-6

Szóval: 3,748*10^-9<x<1,038*10^-6 ahol x a felvázolt esemény valószínűsége


(Remélem nem csesztem el sehol, ha mégis akkor kérem javítsatok ki!)

2017. ápr. 24. 20:55
 5/9 Pelenkásfiú ***** válasza:

#4 Te valamit nagyon félreértettél.

Jelen példában összesen 50 ember utazik a villamoson és mindet ellenőrzik.

Nyilván lehet, hogy éppen mindegyiknek van jegye és lehet, hogy egynek semmi, de ezeknek a szélsőséges eseteknek nagyon kicsi az esélye.

A feladat azt kérdezni, hogy mennyi az esélye, hogy éppen 12 lesz a bliccelő.

Diszkrét eloszlás... de sajnos nem tudom, hogy kell megoldani :(


Olyan, mint ha azt kérdeznéd, hogy 50 dobókockával dobsz és mennyi az esélye, hogy pontosan 12 hatos lesz közte.

Ott nyilván p = 1/6, itt meg 0,3 vagy 0,4?!

2017. ápr. 24. 21:22
 6/9 Pelenkásfiú ***** válasza:

"egynek semmi" helyett "egynek sincs"

Bocsi, nagyon hulla vagyok :(

2017. ápr. 24. 21:23
 7/9 Pelenkásfiú ***** válasza:

Mindjárt elalszom, de azért is...

Szerintem ez egyszerű binomiális eloszlás


Számoljunk most 35%-al, tehát p = 0,35

n = 50

i = 12


"n alatt az i" * p^i * (1-p)^(n-i) =

= "50 alatt a 12" * 0,35^12 * 0,65^38 =

= 0,032 (kerekítve)

2017. ápr. 24. 21:45
 8/9 anonim ***** válasza:

"A felmérések szerint az utazók 30-40%-a bliccel (nincs érvényes jegye)"


Nem azt írja, hogy bliccelHET, hanem hogy bliccel. Vagyis ez az állítás vonatkozik a szóban forgó járatra is, amin 50 ember utazik. (De vegyük azt hogy a "felmérések"-et közel végtelen alannyal végezték el, és ebből kapták meg azt az eredmény hogy a 30-40%-a bliccel. Ha ez tényleg így van, akkor a jelenlegi "6-os villamosra" is ugyan ez lesz igaz (vagyis az utasainak 30-40%-a bliccel), mert ha nem így lenne, akkor az kilógna a sorból, vagyis egy anomáliával lenne dolgunk. Így ez a felfogás csak a legegyszerűbb esetben értelmezhető, vagyis ha homogén a "bliccelők" eloszlása. De mivel ez sem szerepel a feladat leírásában, ezért én erre az esetre írtam a válaszom).


Abban is van valami, amit te mondasz (sőt, a valósághoz sokkal közelebb is áll, mint az én válaszom). Hogy most ki gondol jóra, az csak a megoldásból derül ki, ezért is írtam, hogy sok megoldása van a feladatnak, ki épp mire gondol, mivel nincs konkrétan leírva...


De mi van akkor, ha az eloszlás teljesen véletlenszerű? Akkor ugye az alap 30-40%-os adatot dobhatjuk is ki az ablakon, hiszen ez olyan lenne mintha azt mondanánk, hogy a Pi-ben fellelhető a 51641531781 számjegyek ismétlődő sorozata, ami igaz is, csak nem éppen reprezentatív ez a számjegysor.

2017. ápr. 24. 22:15
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a segítségét!
2017. ápr. 25. 00:02