Összeönt 8 cm^3 0, 05 M KI,2 cm^3 0, 01 M Na2S2O3,5 cm^3 K2SO4,2 cm^3 keményítő és 3 cm^3 0, 01 M K2S2O8 oldatot. Számítsa ki az összeöntés után keletkezett oldatban a Na2S2O3 és a K2S2O8 koncentrációkat! - Hogyan kellene levezetni a feladatot?


Egyáltalán nem helyettem kellene megoldani, hanem elég lenne csak az összefüggésekre és a számolás menetére rávezetni. Amúgy ez a feladat lenne az: [link]


A segítséget előre is köszönöm szépen! :)



2017. ápr. 20. 19:25
 1/2 Arp Du ***** válasza:

Hiányoznak

-koncentrációk: K2SO4, keményítő (és K2S2O8 ami itt van, de a linkben nincs). Ezek koncentrációja 0,01 M?

-lehetséges reakciók, amik csökkentik/növelik Na2S2O3 és K2S2O8 mennyiségét,

csak ezeket találtam:

2 KI + K2S2O8 = 2 K2SO4 + I2

8 K2S2O8 + 32 Na2S2O3 = 8 K2SO4 + 32 Na2SO4 + 5 S8

Na2S2O3 + I2 --> Na2S4O6 + 2NaI


a kezdeti anyagmennyiségek:

KI: 0,008dm3 *0,05M= 0,0004 mol

Na2S2O3: 0,002dm3 *0,01M= 0,00002 mol

ezekből levonni/hozzáadni azt, amennyi a reakciókban átalakul.

A koncentrációhoz (M=mol/dm3) kell a térfogat: térfogat= 8+2+5+2+3 =20cm3 =0,02dm3

2017. ápr. 21. 23:03
 2/2 Arp Du ***** válasza:

Ha összeöntés után a sok anyag közt nincs reakció, nem keletkezik vagy alakul át Na2S2O3 és K2S2O8, mennyiségük nem változik az összeöntés után:

Na2S2O3 koncentráció= anyagmennyiség(mol) / térfogat (dm3)

-az oldat összes térfogata= 8+2+5+2+3 cm3 =20cm3 =0,02dm3

-anyagmennyiség az összeöntés előtti adatokból: 2 cm3 és 0,01M (2 cm3= 0,002 dm3, M=mol/dm3)

0,002dm3 *0,01mol/dm3= 0,00002 mol


K2S2O8 koncentráció= anyagmennyiség /térfogat(0,02dm3)

anyagmennyiség: 0,003 dm3 *0,01 mol/dm3


Ha vannak reakciók, nehéz azokat ismerni és számolni velük.

2017. ápr. 22. 15:33