Angi96 kérdése:

Matek példa. Mennyi az első tag és a különbsége?


A számtani sorozat első 5 tagjának összege 65; a következő 5 tag összege

pedig 215. Határozd meg a sorozat első tagját és a különbségét!


2017. ápr. 23. 13:50
 1/2 anonim ***** válasza:
51%

Egyenletrendszer kell.


a1 + a2 + a3 + a4 + a5 = 65

a6 + a7 + a8 + a9 + a10 = 215

Minden elemet kifejezel a1 és d segítségével:

a1 + a1+d + a1+2d + a1+3d + a1+4d = 65

a1+5d + a1+6d + a1+7d + a1+8d + a1+9d = 215


---------------------------------------------

Megoldod a kétismeretlenes egyenletrendszert (a1 = 6; d = 1).


[link]

2017. ápr. 23. 14:08
 2/2 anonim ***** válasza:
51%

Az egyenletrendszer így fog kinézni:


5a1 + 10d=65 (1)


5a1 + 35d=215 (2)


(2)-(1)=> 25d= 150


d=6


a1=?


behelyettesít valamelyik egyenletbe:


5a1 + 10*6=65


5a1=5


a1=1

2017. ápr. 23. 14:13