A számtani sorozat első 5 tagjának összege 65; a következő 5 tag összege
pedig 215. Határozd meg a sorozat első tagját és a különbségét!
2017. ápr. 23. 13:50
1/2 anonim válasza:
Egyenletrendszer kell.
a1 + a2 + a3 + a4 + a5 = 65
a6 + a7 + a8 + a9 + a10 = 215
Minden elemet kifejezel a1 és d segítségével:
a1 + a1+d + a1+2d + a1+3d + a1+4d = 65
a1+5d + a1+6d + a1+7d + a1+8d + a1+9d = 215
---------------------------------------------
Megoldod a kétismeretlenes egyenletrendszert (a1 = 6; d = 1).
2/2 anonim válasza:
Az egyenletrendszer így fog kinézni:
5a1 + 10d=65 (1)
5a1 + 35d=215 (2)
(2)-(1)=> 25d= 150
d=6
a1=?
behelyettesít valamelyik egyenletbe:
5a1 + 10*6=65
5a1=5
a1=1