Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » 12 db középszintű fizika...

12 db középszintű fizika érettségi teszt kérdés. Mi a magyarázatuk?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Segítségeteket szeretném kérni. Elkezdtem 2010 bezárólag megoldani az összes májusi érettségi feladatsort fizikából. Vannak azonban kérdések, amelynek a megoldását tudom, azonban a megoldás menetét, elvét, esetleg egy egyszerű képlet, kifejezés nincs meg. Kérlek, ha van időtök, és legalább párat tudtok indokolni, azt írjátok meg hozzászólásban! Millió köszönet! Pár helyen esetleg egy egyszerű példának is nagyon hálás lennék!


1, Mit állíthatunk egy harmonikus rezgőmozgást végző test sebességének és gyorsulásának irányáról? Mo.: Lehetnek azonos és ellentétes irányúak is. (Például?)

2, Igaz-e a következő állítás? A meleg levegő ritkább, mint a nála hidegebb. Mo.: Lehet igaz is meg hamis is, attól függően, hogy mekkora a meleg, illetve a hideg levegő nyomása. (Magyarázat?)

3, E. Lehet-e egy elektron homogén, időben állandó elektromos és mágneses tér hatására tartósan nyugalomban? (Az elektronra más erők nem hatnak). Mo.: Nem, mert a nyugalomban lévő elektronra csak az elektromos tér hat.

4, Egy R ellenállású huzalból kör alakú, zárt hurkot alkotunk. Mekkora a drótkör ellenállása két átellenes pontja között? Mo.: R/4

5, Adott ellenállású fűtőszálból készített főzőlap a 230 V-os, szabványos hálózati váltófeszültséggel működik, teljesítménye ekkor 1 kW. Mekkora egyenfeszültség alkalmazása esetén adna le ugyanez a főzőlap szintén 1 kW teljesítményt? Mo.: Éppen 230 V egyenfeszültséggel, hiszen 230 V a váltófeszültség effektív értéke.

6, Egy fénysugár egy n = 1,12 abszolút törésmutatójú közegben halad. Ebben a közegben a fény hullámhossza 580 nm. Mekkora ennek a fénynek a hullámhossza vákuumban? Mo.: 650 nm).

7, Vegyünk olyan részecskéket, melyek szabadon helyezkednek el a térben, azaz nincsenek atomhoz kötve. A felsoroltak közül melyik a legbomlékonyabb, azaz melyik bomlását jellemzi a legkisebb felezési idő? Felsoroltak: proton, neutron, elektron. Mo.: neutron.

8, Egy gumilabdát h magasságból függőlegesen leejtünk. A labda a földdel ütközve h/2 magasságba pattan vissza. A pattanás előtt, a talajra érkezés pillanatában a labda sebessége v volt. Mekkora lesz a sebessége, amikor a pattanás után ismét talajt ér? (A légellenállás elhanyagolható). Lehetőségek: a labda sebessége v/2 lesz. a labda sebessége kisebb lesz, mint v/2. a labda sebessége nagyobb lesz mint v/2. Mo.: A labda sebessége nagyobb lesz, mint v/2.

9, Egy fémet lézerrel világítunk meg. A lézer fotonjainak energiája 1,6 eV, ennek hatására 0,8 eV energiájú elektronok lépnek ki a fémből. Mennyi lesz a kilépő elektronok energiája, ha ugyanezt a fémet 3,2 eV energiájú fotonokat kibocsátó lézerrel világítjuk meg? Mo.: 2,4 eV

10, E. Egy elektront olyan térbe lövünk be, amelyben homogén elektromos és mágneses mezők vannak jelen. Az elektromos erővonalak párhuzamosak a mágneses indukcióval és az elektron sebességével. Milyen irányú erőhatás éri az elektront? Mo.: Csak az erővonalakkal párhuzamos erőhatás.

11, Vízszintes asztallapon álló kiskocsik közé kicsiny petárdát helyezünk és felrobbantjuk. A felrobbanó petárda a két kiskocsit ellöki egymástól. Melyik megmaradási tétel alkalmazható a kocsik mozgására? A mechanikai energia megmaradási tétele vagy a lendület megmaradás tétele, esetleg mindkettő? Mo.: Csak a lendület megmaradás tétele.

12, Egy labdát függőlegesen felfelé hajítunk 10 m/s kezdősebességgel 20 m magasról illetve egy másik esetben függőlegesen lefelé hajítunk szintén 20 m magasról, 10 m/s sebességgel. Melyik esetben lesz nagyobb a sebessége a földet érés pillanatában? Mo.: Egyenlő lesz a sebesség mindkét esetben.



2017. ápr. 22. 20:02
 1/1 Tom Benko ***** válasza:
50%

1; Rajzold le a hrm-t, jelöld a sebességet, gyorsulást!

2; Dobozba zárt gáz.

3; F=q(\vec{E}+\vec{v}\times\vec{B}), de itt \vec{v}=\vec{0}.

4; Rajzold át ideális áramköri elemekkel!

5; Definíció

6; \lambda\nu=c, c_0=nc, és \Deléta\nu=0 kell legyen.

7; Proton nem tud mivé bomlani, elektron meg elemi részecske (bár elég hülyén hangzik így).

8; Írd fel az energiákat.

9; Einstein egyenlete

10; #2 képlete

11; Vannak disszipatív energiák is.

12; Ez vicces kérdés, energiamegmaradás segíthet, ha nem tudod elképzelni.

2017. ápr. 23. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!