Meliyk kiskocsi éri el hamarabb az asztal szélét? Az egyikre kötött, csigán átvetett fonalat 20 N erővel húzzuk, a másikra 2 kg tömegű testet akasztunk. A kocsik tömege egyenlő, g= 10m/s^2

A megoldókulcs szerint a 20N-os éri el hamarabb, és nem értem miért. Köszönöm a választ.

2016. aug. 13. 20:08
 1/2 anonim ***** válasza:
50%

Heló.

Az egyik kocsira a nehézségi erőn túl +20N erővel hatunk így a nagyobb erő nagyobb gyorsulást okoz és előbb eléri az asztal szélét.

2016. aug. 13. 20:15
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Az előző válasz hibás...


Itt az a becsapás, hogy azonos erőnek tűnik mindkét esetben a kötélerő, mivel m*g=2*10=20.

Na de nem így van!

Amikor elengedjük a 2kg-os testet, az ugye gyorsulni kezd.

Ezt csak úgy teheti meg, hogy a kötélerő kisebb a nehézségi erőnél, ami 20N.

Így a kötélerő kisebb 20N-nál, és épp ekkora erő gyorsítja a kötél másik végéhez rögzített testet.

Tehát ez estben a kiskocsira kisebb erő hat, ezért kisebb a gyorsulása.

2016. aug. 13. 22:31