Fizika tesztfeladatok, amiknek megoldását nem értem (váltakozófeszultseg)?


1. Ha hálózati 230 voltot egyeniranyitjuk, mekkora lesz a ra kötött kondenzator maximális feszültsége? (C, 115-230 a helyes, de miért nem tobb mint 230?)

2. Hogyan változik a hálózat aramerossege, ha kikapcsoljuk a porszivot? (b, csökken, mert az ellenállás eredője no. De miért nem fordítva vagy marad?)

3. 230 voltrol miylen huzalu elektromos hosugarzot csináljunk? (Kis ellenallasut, hogy I nagy legyen. De nem a nagy ellenállás termel hőt?)



2016. dec. 7. 22:52
 1/3 anonim ***** válasza:

1: fél hullámmal számoljál, a másik fele negatív.

2: a porszívó áramot használ. Ha NEM használja fel azt az áramot, akkor szerinted kisebb vagy nagyobb lesz az összes áram a hálózatban?

3: nem az ellenállás termel hőt, hanem az adott ellenálláson elhasznált teljesítmény.

2016. dec. 7. 23:58
 2/3 anonim ***** válasza:

2. A fogyasztók majdnem mindig párhuzamosan vannak kötve a hálózatban és ilyenkor az eredő ellenállás: 1/Re= 1/R1 + 1/R2.... stb képlettel számolandó tehát igen ha kiveszel egy ellenállást az áramkörből akkor az eredő ellenállás nő és az áram lecsökken.

3. A vezetékeken disszipáló hő (Joule hő) az áramerősség négyzetével arányos ezért kell kis ellenállású.

2016. dec. 8. 10:12
 3/3 anonim ***** válasza:

Bocsánat, 2 kérdésre adott választ kiigazítanék.

1. Valóban, a kondenzátor az egyenirányított feszültség csúcsértékére töltődik fel, s mivel a 230 V-os váltakozóáramú hálózatnál a 230 az effektív érték, ezért annak gyökkettőszörösére. Akár félhullámú, akár nem.

3. A teljesítmény valóban függ az ellenállástól, képlete ellenálláson P=U*I. Ehhez még hozzávéve az Ohm törvényt, 2 alakunk lehet:

A. Ha a feszültség adott, akkor P=Unégyzet/R

B. Ha az áram adott, akkor P=Inégyzet*R

A példában meg az első eset van, tehát adott feszültségen kisebb ellenállás > nagyobb teljesítmény. Ha az áramot egyforma értéken tudnánk tartani, akkor valóban nagyobb ellenálláson nagyobb teljesítmény füstölne el.

2016. dec. 8. 12:11