Hogy kell megoldani ezt a szöveges feladatot?

Egy 20.000Ft-os kabát árát megemelték, majd 3 hét múlva kettővel nagyobb %-kal csökkentették.Így a kabát ára 19090Ft lett.Hány %-kal emelték a kabát árát?
2017. ápr. 9. 21:19
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

20000*(1+x/100)*(1-(x+2)/100) = 19090

2*(100+x)*(98-x) = 19090

9800-100x+98x-x^2 - 9545 = 0

-x^2 - 2x + 255 = 0

x1=15, x2=-17

Mivel először emelték az árat, ezért az egyenlet felírásából adódóan nem lehet negatív szám, tehát a megoldás 15%.


Ellenőrzés:

20000*1.15=23000

23000*0.83=19090

Tehát a megoldás jó.

2017. ápr. 9. 21:49
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm, ment a zöld ujj
2017. ápr. 9. 22:20