Egy 20.000Ft-os kabát árát megemelték, majd 3 hét múlva kettővel nagyobb %-kal csökkentették.Így a kabát ára 19090Ft lett.Hány %-kal emelték a kabát árát?2017. ápr. 9. 21:19
1/2 anonim válasza:
20000*(1+x/100)*(1-(x+2)/100) = 19090
2*(100+x)*(98-x) = 19090
9800-100x+98x-x^2 - 9545 = 0
-x^2 - 2x + 255 = 0
x1=15, x2=-17
Mivel először emelték az árat, ezért az egyenlet felírásából adódóan nem lehet negatív szám, tehát a megoldás 15%.
Ellenőrzés:
20000*1.15=23000
23000*0.83=19090
Tehát a megoldás jó.
2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm, ment a zöld ujj
2017. ápr. 9. 22:20