A feladat:
Egy telefontársaság tarifacsomagja 4050 Ft. Egy akció keretében 3 Ft-tal csökkentették a hívás percdíját, így ezért az összegért 15 perccel többet lehet beszélni. Mennyi ideig lehet az akciós időszakban a tarifacsomagdíjért beszélni, és mennyi a beszélgetés percdíja?
Előre is köszi a választ! :)
2017. jan. 4. 20:37
2/2 anonim válasza:
Csökkentés elött jelöljük x-el a beszélt percet, y-al a percdíját.
xy = 4050, tehát x percen át beszélek y percdíjért akkor az 4050 forintba kerül.
Csökkentés után:
x+15, tehát 15 percel többet lehet dumálni
y-3, tehát 3 forinttal olcsóbb percenként
(x+15)(y-3) = 4050, mert ugye 4050 maradt a tarifacsomag.
Így lett egy kétismeretlenes egyenletrendszered, amit ha megoldasz kész is vagy.
xy = 4050
(x+15)(y-3) = 4050