Megtudná valaki oldani ezt a szöveges feladatot?


Próbálkoztam már ezzel a feladattal korábban, két órán át gondolkodtam rajta, de még mindig nem sikerül megoldanom sajnos. Oda nyújtottam a tanáromnak, és ő is mondta, hogy ez nem egyszerű feladat ránézésre. Aki megtudná oldani nekem helyesen, az kap egy zöld pacsit és egy nagy köszönetet! :)

Ja és ha nem bánjátok, szeretném gondolatmenettel látni, hogy én is megértsem, mi miért van.


A feladat:


Egy 120 m hosszú körpályán két sportoló korcsolyaedzést tart. Mindketten egy irányban haladnak és 20 percenként találkoznak. Az egyik korcsolyázó a kört 1 perccel rövidebb idő alatt futja le, mint a másik. Határozzuk meg mindkét korcsolyázó sebességét.



2017. jan. 4. 19:18
 1/4 anonim ***** válasza:

vgyors = 120/x

vlassú = 120/(x+1)

.

20 perc alatt a lassú megtesz 2400/(x+1) métert.

20 perc alatt a gors megtesz 2400/x métert.

.

20 perc alatt a gyors egy körrel, azaz 120 méterrel többet tesz meg, tehát:

2400/x = 2400/(x+1) + 120

Szorzunk x(x+1)-gyel

2400 (x+1) = 2400 x + 120x(x+1)

2400x + 2400 = 2400x + 120x^2 + 120x

120 x^2 + 120 x - 2400 = 0

x^2 + x - 20 = 0

Ezt vagy megoldod a megoldóképlettel vagy szorzattá alakítod. Ez utóbbi esetben:

(x+5)*(x-4) = 0

Tehát a megoldás -5 és +4

-5 perc alatt nem lehet korcsolyázni, marad a +4.

Tehát az egyik korcsolyázó 4, a másik 5 alatt teszi meg a kört. A sebességek kiszámítását meghagyom neked. Azt meg másnak meséld, hogy a tanárod nem tudja megoldani, kivéve persze, ha a rajztanárpdat kérdezted.

2017. jan. 4. 19:36
 2/4 anonim ***** válasza:

Legyen a gyorsabb korcsolyázónak x percre szüksége, hogy körbeérjen a pályán, ekkor az ő sebessége 120/x m/perc. A lassabbnak ekkor x+1 percre van szüksége, hogy beérjen, így az ő sebessége 120/(x+1) m/perc.


20 perc alatt az első 20*120/x=2400/x métert, a második 20*120/(x+1)=2400/(x+1) métert tesz meg.


Azt kell észrevennünk, hogy amikor találkoznak, akkor az általuk bejárt út különbsége pont egy teljes kör, mivel a gyorsabb pont egy teljes körrel tesz meg többet, amikor beéri. Ezek alapján felírható az egyenlet:


2400/x - 2400/(x+1) = 120 |szorzunk a nevezőkkel


2400x+2400-2400x=120x^2+120x |redukáljuk a bal oldalt 0-ra


0=120x^2+120x-2400 |osszunk 120-szal, csak az egyszerűség kedvéért


0=x^2+x-20


Ezt már meg tudjuk oldani megoldóképlettel, de ha feltesszük, hogy egész szám a megoldás, és kicsit próbálgatunk, hamar kijön, hogy x=4 lesz a megoldás (a másik x=-5 nem lesz jó).


Ezek alapján a gyorsabb korcsolyázó sebessége 120/4=30 m/perc, a lassabbé 120/5=24 m/perc. 20 perc alatt az első 20*30=600 métert, a második 20*24=480 métert tesz meg, ezek különbsége pont egy teljes kör, tehát jól számoltunk.

2017. jan. 4. 19:48
 3/4 A kérdező kommentje:
KÖSZÖNÖM mindkettőtöknek! :)
2017. jan. 4. 20:01
 4/4 anonim ***** válasza:

"Legyen a gyorsabb korcsolyázónak x percre szüksége, hogy körbeérjen a pályán, ekkor az ő sebessége 120/x m/perc. A lassabbnak ekkor x+1 percre van szüksége, hogy beérjen, így az ő sebessége 120/(x+1) m/perc."


Ezt picit részletezném (nem én írtam a választ).

Ha a gyorsabb korcsolyázónak 'a' m/perc a sebessége, a lassabbnak pedig 'b' m/perc, és a gyorsabb x perc alatt tesz meg egy kört, a lasabb x+1 perc alatt akkor:


Fizikából ismert, hogy v = s/t, behelyetesítünk a képletbe:

a = 120/x

b = 120/(x-1)


Így jön ki, hogy kinek mekkora a sebessége.

2017. jan. 4. 20:10