Egy számtani sorozat hatodik tagja 15, és kilencedik tagja 0. Mennyi a sorozat első tagja és ez hogy jön ki?


2017. márc. 2. 16:23
 1/4 anonim ***** válasza:

a1+5d=15

a1+8d=0


alsóból kivonod a felsőt, marad: 3d=-15

Ebből számolsz d-t, abból meg a 2. sor alapján a1-et.

2017. márc. 2. 16:39
 2/4 Shai-Hulud ***** válasza:

A növekmény: d = (0-15)/(9-6) = -15/3 = -5

Az első tag: 15 - (-5*(6-1)) = 40

2017. márc. 2. 16:43
 3/4 Tom Benko ***** válasza:
a_n-a_m=(n-m)d, innen már egyszerű.
2017. márc. 3. 20:30
 4/4 anonim válasza:
Tényleg? :)
2017. márc. 4. 19:10