Hogyan oldjam meg ezt a két kémia feladatot?


1)Adott 200 ml 30,3%-os,1,32 g/ml sűrűségű NaOH oldat.Az oldatot két egyenlő részre osztjuk és az egyik felét higitjuk a másik felét pedig töményitjük.Mennyi vizet kell hozzáadni az egyik oldathoz,hogy 2M-os oldatot kapjunk?Mennyi NaOH-ot kell feloldani a másik oldatban,h annak koncentrációja 50%-os legyen?Mennyi a kezdeti oldat koncentrációja?


Légyszi magyaráznátok...?



2017. febr. 9. 19:41
 1/9 Arp Du ***** válasza:

A kezdeti oldat koncentrációja (mol/dm3-ben)

kiszámolod hány mol NaOH van: anyagmennyiség(mol)=NaOHtömege/NaOHmol.tömege ...NaOH tömege: térfogat(ml)*sűrűség(g/ml) *30,3/100(NaOH tömegszázalék)..."NaOH moláris tömege" ezt google kidobja

kiszámolod hány dm3: 200ml= 0,2 l= 0,2 dm3

mol/dm3: elvégzed az osztást


Az egyik oldat 2M-os (2 mólos): 2 mol/dm3 koncentrációjú

ha kiszámoltad a kezdetiben hány mol NaOH van (pl. y mol), annak a fele lesz az egyikben (y/2 mol), ezt a víz nem növeli

a térfogat 200/2 ml= 0,1 dm3 adnak hozzá valamennyi vizet, kérdés mennyit: x dm3-t

y/2 mol / 0,1+x dm3 = 2 mol/dm3 (2 mol/dm3-os oldatot kapnak)

(y/2)/(0,1+x)=2 kiszámolod x-t

(0,1+x)-val szorzod mindkét oldalt

y/2=(0,1+x)*2


A másik oldat 50 tömegszázalékos: az oldat össztömegének 50%-a NaOH, a maradék 50% víz, NaOH tömeg=víz tömeg (ez nagyon tömény oldat)

A kezdeti oldatban a NaOH tömege: az össztömeg (200ml*1,32g/ml) 30,3%-a (200*1,32*0,303), a maradék a víz tömege=össztömeg-NaOH tömege

A másik oldatban a víz és a NaOH tömeg megegyezik egymással (mivel 50-50%):

víz tömege= kezdeti NaOH tömeg + x feloldott NaOH

x-t számolod

2017. febr. 9. 22:13
 2/9 A kérdező kommentje:
Lehet,hogy én értelmezem félre,de a 30,3%-os konc. nem tömegszázalékos koncentráció?
2017. febr. 10. 11:41
 3/9 Arp Du ***** válasza:

Sztem is tömegszázalékos, és ezzel számoltam ki a NaOH tömegét az oldatban:

oldat tömege=térfogat(ml)*sűrűség(g/ml)

NaOH tömege=oldat tömege*30,3/100

Mennyi a kezdeti oldat koncentrációja? igen 30,3 tömegszázalékos, de általában az anyagmennyiség-koncentrációt (mol/dm3) használják, lehet hogy azt kérdezik.

Bocs ha nem érthető vmi.

2017. febr. 10. 17:54
 4/9 Arp Du ***** válasza:
Remélem hogy ki tudod számolni, ha nem kérdezhetsz.
2017. febr. 10. 18:20
 5/9 Arp Du ***** válasza:
*ha nem, kérdezhetsz,
2017. febr. 10. 18:20
 6/9 A kérdező kommentje:

Igy oldottam:


mo(oldat)=ró*V=264g NaHO oldat


C=100moa(oldott anyag)/mo

moa=80gNaHO


felezés:V1=V2=100ml,mo1=mo2=132g,moa1=moa2=40g


a) Cm(moláris konc.)=n/V=(132/31)/100=0,04........................................szóval valamit elszámoltam,vagy ne igy kell megoldani ,mert hogy ezt ugye higitani kéne 2M-ra...????

2017. febr. 10. 22:40
 7/9 Arp Du ***** válasza:

a) Cm=n/V

a hígítás előtt

n= moa1 / NaOH mol.tömeg= 40g /40g/mol= 1 mol

V=100ml= 0,1dm3

Cm= 1mol/0,1dm3= 10 mol/dm3


hígítás után Cm= 2 mol/dm3

ezt úgy érték el, hogy a hozzáadott víz miatt 'x dm3'-rel megnőtt a térfogat:

2 mol/dm3= 1mol/(0,1+x)dm3

2=1/(0,1+x)

2017. febr. 11. 10:17
 8/9 Arp Du ***** válasza:

a) felezés után, hígítás előtt

n= moa1 / NaOH mol.tömeg= 40g /40g/mol= 1 mol NaOH

ez oldatban így lesz 2M-os: 2M = 1 mol/ 0,5 dm3

0,5 dm3 térfogatban kell legyen oldva

a 100 ml= 0,1 dm3-hez kell adni 0,4 dm3 vizet


b) 50%-os akkor lesz ha m(o.a.)=m(víz)

víz tömege a felezés előtt mo-moa=268-80=188 g

víz tömege a felezés után m(víz)=94 g

94 g víz van, a 40 g NaOH-hoz még 54 g-ot kell adni

2017. febr. 11. 22:24
 9/9 A kérdező kommentje:
köszi nagyon szépen,megértettem:))
2017. febr. 12. 11:49