Hogyan kell megoldani ezt a feladatot? Mi az eredmény?

1 tonna kénből legfeljebb hány tonna kénsav nyerhető, ha mindenféle veszteségtől eltekintünk?

2017. jan. 3. 18:50
 1/2 anonim ***** válasza:
A kénsav képlete H2SO4, vagyis azt kell megnézni, hogy 1 tonna kénből mennyi kénatomot tudsz előállítani. Ha ez megvan, megnézed, hogy ehhez mennyi kell a többi alkotóelemből, utána már csak összeadod a tömegeket.
2017. jan. 3. 19:31
 2/2 anonim ***** válasza:

Haha! Csakhogy a kénsavgyártás nem így működik,a hogy az #1-es válaszoló írja.

1. lépésben a ként elégetik kén-dioxiddá

2. kén-dioxidot katalitikus oxidációval /katalizátor bevetésével: pl. V₂O₅/ kén-trioxiddá alakítják

3. kén-trioxidot abszorbeálják (elnyeletik) vízben

4. voilá kénsav - bár az ipar ezt még továbbalakíthatja kén-trioxid többlet adagolással óleummá: H₂S₂O₇-é, amit pedig egy magánlabor magának hígíthat kedvére, meg költségkímélőbb így..


Ezek alapján az egyes reakcióegyenletek:

1. S + O₂ = SO₂

2. 2 SO₂ + O₂ = 2 SO₃

3. SO₃ + H₂O = H₂SO₄


1 tonna az 1000 kg ként jelent.

n(kén) = m(kén) / M(kén) = 1.000.000/32 = 31250 mol


Gondolatmenetben 1 mol kén 1 mol kén-dioxiddá ég el. A továbbiakban a kén-dioxid és kén-trioxid anyagmennyisége ekvivalens, ergó leegyszerűsíthető 1:1-re, akkor 31250 mol SO₂-ból szintén 31250 mol SO₃ keletkezik elméletben, melyből azonos anyagmennyiségű kénsavat kapunk ---> 31250 mol H₂SO₄.

m(H₂SO₄) = n(H₂SO₄) * M(H₂SO₄) = 3.062.500 g = 3062,5kg = azaz kb. 3,06 tonna kénsav nyerhető minden veszteségtől eltekintve.

2017. jan. 3. 21:08