Ki tudná levezetni a következő feladatot? Egy kétjegyű szám második számjegye 1. A szám jegyeinek különbségét a szám jegyeinek felcserélésével kapott számhoz adva az eredmény 15. Melyik ez a szám?

2015. okt. 5. 21:23
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

legyen a szám első számjegye x


x-1+10+x=15

2x=6

x=3


Tehát a szám 31.

2015. okt. 5. 21:41
 2/3 A kérdező kommentje:
Nagyon-nagyon köszönöm, sokat segítettél!
2015. okt. 5. 22:17
 3/3 anonim ***** válasza:
A 2-jegyű szám egyik jegye X, a másik 1. A szám értéke 10X+1. A jegyek különbsége X-1. A szám fordítottja úgy néz ki, hogy első jegye 1, a másik X, az értéke 10+X. Ha a felcserélt számhoz adjuk a jegyek különbségét, 15-öt kapunk. Az egyenlet: 10+X+X-1=15. Innen X=3, vagyis a keresett szám a 31. És úgy ellenőrzöd, hogy a fordítottja 13, a jegyek különbsége 3-1=2 és 13+2=15.
2016. jún. 19. 23:37