Szerintetek jól oldottam meg ezt a feladatot (matek)?


A feladat nagyon egyszerű, két tört összeadása, szerintem jó lett, de a megoldókulcs szerint rossz, és nem értem, hogy hol a hiba.


A feladat:

((2m+5)/6)+((m-1)/8)


Az én eredményem:

(11m+17)/24


A megoldókulcs szerint az eredmény:

(11m-17)/24


Melyik a jó?



2016. máj. 11. 11:13
 1/5 A kérdező kommentje:

Még van pár olyan feladat, ami szerintem jó, de a megoldókulcs szerint rossz. Mindet nem akarom leírni, de azért megkérdezem: előfordulhat SOK ilyen hiba egy megoldókulcsban (a könyvhöz járt egy CD, azon vannak a megoldások)?


Természetesen ha az én megoldásom rossz, akkor a kommentben leírt kérdésemet hagyjátok figyelmen kívül.


(Tanárt nem tudok megkérdezni, egyedül készülök az év végi vizsgára, mivel magántanuló vagyok.)

2016. máj. 11. 11:17
 2/5 anonim ***** válasza:

Közös nevezőre kell hozni. Nem fogom végigszámolni, mert nincs kedvem. Ha van egy olyan feladat hogy


T=(A/B)+(C/D)


akkor a nevezők szorzata biztosan közös, azaz


T=(AD+CB)/(BD).


Behelyettesíted a számokat és ennyi. Remélem hasznos.

2016. máj. 11. 12:30
 3/5 anonim ***** válasza:

(2m+5)/6 + (m-1)/8 =

[4*(2m+5)+3*(m-1)]/24 =

[8m+20+3m-3]/24 =

[11m+17]/24


Vagyis a Te megoldásod a jó.

2016. máj. 11. 12:41
 4/5 anonim ***** válasza:

Mivel ezek ekvivalens átalakítások, ezért a két kifejezésnek tetszőleges m-re igaznak kell lennie. A kifejezés lineáris, ez egy másik lineáris kifejezéssel 0, 1, vagy végtelen sok helyen lehet egyenlő, tehát ha beírsz 2 (különböző) számot m helyére és végigszámolod, és mindkétszer egyenlőséget kapsz, akkor biztos, hogy egyenlőek.


Ha m=0, akkor 5/6-1/8=20/24-3/24=17/24

A végeredményed szerint 17/24, a megoldókulcs szerint -17/24, tehát a második semmi szín alatt nem lehet jó, de még a tiéd is megbukhat. Legyen m=1, ekkor 7/6+0/8=7/6, a tiéd szerint (11+17)/24=28/24, ezt egyszerűsíthetjük 4-gyel, így 7/6-ot kapunk.


Találtunk kettőt, így a fenti megállapítás miatt végtelen sok lesz, tehát a két kifejezés egyenlő, és a számításod is jó.

2016. máj. 11. 13:01
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat, ezek szerint tényleg hibás a megoldókulcs. Ha már fizettem a könyvért és a CD-ért, akkor megcsinálhatnák rendesen. Az egyik feladatban még a betű sem egyezik, a feladatban a van, a megoldásban x. Lehet, hogy újabb kiadás a könyv, de akkor a CD-ből is csináljanak újat, vagy ne adják oda a rossz CD-t... (A CD bele volt ragasztva a könyvbe, hozzá járt.)
2016. máj. 11. 13:15