2x-3=1-16/x+7
Ezt kell 0-ra rendezni.Én így csináltam:
2x-3=1-16/x+7 *(x+7)
(2x-3) * (x+7)=x+7-16
2x^2+14x-3x-21=x-9 / -x ; +9
2x^2+10x-12=0
2016. ápr. 17. 17:43
1/4 anonim válasza:
Eddig jó, de a feladatnak itt még nincs vége.
Mielőtt felírnád a megoldóképletet, érdemes 2-vel osztani, mivel látjuk, hogy akkor is egész számok lesznek az együtthatók:
x^2+5x-6=0, ha feltesszük, hogy x egész, akkor olyan számokat érdemes keresni, amivel el tudjuk osztani a 6-ot, így kapjuk az x=1 megoldást, ebből következően x=-6 lesz a másik, de persze megoldóképlettel is kijön, de így megspóroltuk az időt.
2/4 A kérdező kommentje:
Biztos, hogy jó?Mert ha megoldom másodfokú egyenletként akkor -2 és -3 lesz a két gyök, viszont 1 nek és -6 nak kellene lennie.
2016. ápr. 17. 19:08
3/4 anonim válasza:
Az x^2+5x-6=0 egyenletnek megoldóképlettel is 1 és -6 megoldása. Nézz körül a gyökjel alatt, ott nem 25+24=49 van, valószínűleg itt rontottad el az előjelet.
4/4 A kérdező kommentje:
igen elrontottam, már sikerült, ott rontottam el, hogy a 100-hoz nem hozzáadtam a 96-ot hanem kivontam.
2016. ápr. 17. 20:00