100,0 cm3 térfogatú, 5,00 m/m%-os, 1,04 g/cm3 sűrűségű ezüst-nitrát-oldatból mekkora tömegű nátrium-kloriddal lehet leválasztani az összes csapadékot? Milyen a csapadék leszűrése után visszamaradó oldat tömegszázalékos összetétele?2017. jan. 21. 18:09
1/2 anonim válasza:
Agno3 + Nacl --> Agcl + NaNo3
m (oldat) =V(oldat)* S(oldat)=100 cm3 *1,04g/cm3= 104 g Agno3-oldat, ennek az 5 m/m%-a 5,2 g Agno3
5,2g Agno3-ban 0,02829 mól van, és ehhez ugyanennyi mól Nacl kell sztöchiometrikusan, tehát kiszámoljuk a Nacl moláris tömegével, hogy mennnyi Nacl kell.
0,03* 58,5= 1,79 g Nacl-dal lehet leválasztani az összes csapadékot.
Visszamaradó oldat
sztöchiometrikusan keletkezik
104 g oldatunk van alapjában
1,79 g Nacl
4,39 g Agcl csapadék
ezekkel a számokkal kell dolgoznod
m/m%-os összetétel= m(oldott anyag)/m(oldat)= (4,39-1,79)/104+1,79-4,39 (csapadék csökkenti az oldat tartalmát), így kijön, hogy 2,6 m/m%-os a visszamardó oldat.
Remélem segíthettem.
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2017. jan. 22. 07:34