Hány g 70%-os sóoldathoz öntöttem 150g 80%-os sóoldatot, ha 76%os lett az oldatom?


hány g 70%-os sóoldathoz öntöttem 150g 80%-os sóoldatot, ha 76%os lett az oldatom?


Pls.: fontos lenne, de nem tudok rá jönni!



2017. febr. 8. 18:36
 1/1 anonim válasza:

Nevezzük x-nek a 70%-os oldat tömegét, és nevezzük y-nak a 76%-os oldat tömegét.

Legyen mo, mf és c a 80%-os oldat adatai,

x=mo', mf' és c' a 70%-os oldat adatai, és

y=mo'', mf'' és c'' a végoldat, azaz a 76%-os oldat adatai.


Először is felírod a képletet: az oldat tömege/ 100 = feloldott anyag tömege/ koncentráció, vagyis mo/100=mf/c.


Kiszámolod a 150g sóoldatban levő feloldott anyag, azaz só mennyiségét. mf=mo*c/100


Felírod, hogy az "x" oldatodban mennyi feloldott anyag kellene legyen, x függvényében. mf'=x*c'/100


Az "y" oldatod tömege annyi lenne, mint a 70%-os oldat és a 80%-os oldat tömegének összege. y=x+mo


Az "y" oldatban levő só tömege képlettel: mf''=y*c''/100 de ez megfelel a két összetöltött oldatban eredetileg található só menyiségével, vagyis mf''=mf+mf'


A két érték egyenlő, ugye, tehát kapsz egy egyismeretlenes elsőfokú egyenletet, miszerint y*c''/100=mf+mf''


Az y-t behelyettesíted:

(x+150)*c''/100 = mf+mf''


És már csak el kell végezned az egyenlőséget.


Szándékosan nem számokkal és értékekkel írtam le, mert szilárd meggyőződésem, hogy ha te magad helyettesíted be a számokat abba, amit leírtam, akkor sokkal nagyobb a valószínűsége, hogy meg is érted, máskülönben egyszerű lenne lemásolni, nemde? :D

Remélem segítettem valamennyire.

2017. febr. 8. 19:53