2012. máj. 30. 16:39
1/1 bongolo válasza:
Az eredeti oldat legyen x százalékos. Ez azt jelenti, hogy van benne 1,3·x/100 kg só, a többi víz.
A hozzáöntöttben van 0,8·15/100 kg só.
Összes tömeg 1,3+0,8 = 2,1 kg.
Ha az 10%-os, akkor a végén lesz 2,1·10/100 kg só összesen.
De tudjuk, hogy összesen van (1,3·x+0,8·15)/100 kg só:
2,1·10/100 = (1,3·x+0,8·15)/100
21 = 1,3x + 12
1,3x = 9
x = 6,923...
Szóval kb. 6,9%-os volt az eredeti oldat.