1,3 kg sóoldathoz 0,8 kg 15%-os sóoldatot öntünk, így 10%-os sóoldat jön létre. Hány %-os volt az eredeti oldat?

2012. máj. 30. 16:39
 1/1 bongolo ***** válasza:

Az eredeti oldat legyen x százalékos. Ez azt jelenti, hogy van benne 1,3·x/100 kg só, a többi víz.

A hozzáöntöttben van 0,8·15/100 kg só.


Összes tömeg 1,3+0,8 = 2,1 kg.

Ha az 10%-os, akkor a végén lesz 2,1·10/100 kg só összesen.

De tudjuk, hogy összesen van (1,3·x+0,8·15)/100 kg só:


2,1·10/100 = (1,3·x+0,8·15)/100

21 = 1,3x + 12

1,3x = 9

x = 6,923...


Szóval kb. 6,9%-os volt az eredeti oldat.

2012. máj. 31. 00:34