Hogyan kell ezt megoldani? Minden részletre térjetek ki, kérlek!


Nem házi,a megoldás is megvan valamennyire,csak nekem mindig(általában) 100 feletti szám jön ki valahogy úgy,hogy az utolsó lépésig mindent jól csinálok.De az utolsó lépést aztán nagyon elrontom valahogy.....


Egy kétjegyű szám egyik számjegye kétszer akkora,mint a másik.Ha a számjegyeket felcseréljük,akkor az új szám az eredeti kétszeresnél 12-vel kisebb lesz.Melyik az eredeti szám?


És van egy másféle verzió is:

Egy kétjegyű szám számjegyeinek összege 10.Ha a számjegyeket felcseréljük,az eredeti szám kétszeresénél 1-gyel kisebb számot kapunk.Melyik az eredeti kétjegyű szám?



#matek-matematika-számjegyek-számjegy-kétjegyű-szám-összeg-összege-eredeti-új-felcserélt
2012. máj. 14. 18:10
 1/2 anonim ***** válasza:

Két eset van, az első szjegy kétszer akkora vagy a második.

Az eredeti szám lehet:

2x*10+x=21x

x*10+2x=12x


1. eset

Eredeti szám 21x, megcserélt 12x


12x=21x*2-12

12x=42x-12

12=30x

x=30/12 x nem egész, ez nem jó.


2. eset

21x=12x*2-12

21x=24x-12

12=3x

x=4


Az eredeti szám:

48

az új 84.


84=2*48-12


------------------

10*x+(10-x)=9x+10 az eredeti szám

(10-x)*10+x=100-9x az új


100-9x=(9x+10)*2-1

100-9x=18x+19

81=27x

x=3


Számok:

37

73=2*37-1

2012. máj. 14. 19:47
 2/2 anonim ***** válasza:

1. feladat

Az eredeti szám

N = 10a + b

A fordítottja

R = 10b + a

A feladat szerint

R = 2N - 12

Mivel a számjegyek felcserélésével kapott szám nagyobb, mint az eredeti, az egyesek helyén álló számjegy a nagyobb, vagyis a feltétel:

b = 2a


Behelyettesítve a helyi értékes alakokat

10b + a = 2(10a + b) - 12

10b + a = 20a + 2b - 12

összevonás után

19a - 8b = 12

a feltételt behelyettesítve

19a - 8*2a = 12

3a = 12

a = 4

=====

és

b = 2a

b = 8

=====



2. feladat

N = 10a + b

R = 10b + a

a feltétel

a + b = 10

A feladat szerint

R = 2N - 1


Behelyettesítve a helyiértékes alakokat

10b + a = 2(10a + b) - 1

10b + a = 20a + 2b - 1

Összevonva

19a - 8b = 1


A feltételből

b = 10 - a

ezzel

19a - 8(10 - a) = 1

19a - 80 + 8a = 1

27a = 81

így

a = 3

====

b = 10 - a

b = 7

====


DeeDee

**********

2012. máj. 15. 00:37