Fizika háziban kéne segítség?


Sziaszok ezt a példát kaptuk: Egy szánkópálya 20fok hajlásszögű. A szánkón ülő ember és a szánkó együttes tömege 100kg, a csúszási súrlódási tényező 0,05. A légellenállási erő a sebesség négyzetével arányos, és 1 m/s sebességnél 0,2 N nagyságú, a nehézségi gyorsulás 10 m/s2.

a) Mekkora a szánkóra ható csúszási súrlódási erő

b) Mekkora sebességre gyorsulhat a szánkó egy elegendően hosszú lejtőn? c) Mennyi ennél a sebességnél a mechanikai energiaveszteség 2s alatt?


2017. jan. 27. 18:59
 1/1 dq ***** válasza:

Legyen cos 20 = c és sin 20 = s.


a) a nyomóerõ m*g*c, a súrlódási erõ N*0.05.


b) a lejtõ irányú gyorsulás m*g*s, ennek kell egyenlõnek lennie N*0.05 + K közegellenálási erõvel.

Ebbõl K = mgs - 0.05*mgc.

v=sqrt(K/0.2N)


c) a teljes helyzeti energia pocsékba vész. A függõleges sebessége v*s, a függõleges elmozdulása h=v*s*2, a pocsékba menõ energia

E = mgh = 2*m*g*v*s.

2017. jan. 29. 00:06