Fizika háziban valaki tud gyorsan segíteni?


2 feladat lenne:

1: Egy 1,2 m szélességű ablakkal párhuzamosan 200m távolságban országút halad. Mekkora annak az egyenletesen mozgó gépkocsinak a sebessége amelyet az ablak mögöl 2 méter távolságból kitekintve 4,8 s alatt látunk elhaladni az ablak előtt?

2: Mekkora a 3 m átmérőjű repülőgép-légcsavar legszélső pontjának sebessége a földhöz viszonyítva, miközben a gép 126 km/h sebességgel gurul a földön? A légcsavar fordulatszáma: 600 1/min



2016. nov. 26. 21:07
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Sajnálom, ha már késő…


1.)

• Az ablak mögött állva, két háromszög képzelhető el; melyek közös csúcsa az ablak mögött álló személy.

• Az egyik háromszög csúcsai: a figyelő személy és az ablak két oldalsó sarka.

A másik háromszög csúcsai: a figyelő személy és az út látható szakaszának végpontjai.

• A figyelő személytől húzott magasságvonalak 2, illetve (200+2=)202 méteresek.

Az ablak szélessége és a látható útszakasz aránya ennek megfelelően 202:2=101. Ha az ablak szélessége 1,2 méter, akkor a látható útszakaszé 101*1,2=121,2 méter.

• Az autó, egyenletes mozgással, a 121,2 métert 4,8 másodperc alatt teszi meg, akkor a sebessége 121,2:4,8=25,25 méter/másodperc. Ez 25,25*3,6 = 90,9 km/óra.


2.)

• A 3 méter átmérőjű légcsavar végei egy kör mentén forognak. A kör „hossza”, azaz a kerülete 3*π=3*3,14=9,42 méter.

A percenként 600-szor körbeforduló légcsavar egy-egy szélső pontja 600*9,42=5652 métert tesz meg, percenként.

Óránként ennek 60-szorosát, azaz 60*5652=339120 métert, ami 339,12 km.

Vagyis, egy-egy szélső pont sebessége 339,12 km/h.

Egy (oldalsó) szélső pont sebességének mértéke ennyi, iránya pedig függőleges.

• A gép (vízszintesen) 126 km/h sebességgel halad, és hordozza a forgó légcsavart.

• A légcsavaron a(z az oldalsó) szélső pont, amelyik felfelé halad, és a vízszintes haladás iránya derékszöget alkot.

Az eredő hossza √(126²+339,12²) = √(15876+115002,3744) = √(130878,3744) = 361,77 km/h.

A vízszintessel bezárt szöge arctg(339,12:126) = arctg(2,691429) ≈ 69,62°.

2016. nov. 27. 07:24
 2/2 A kérdező kommentje:

Még nem késő.

Nagyon szépen köszönöm a segítséget!

2016. nov. 27. 12:06