Egy ismeretlen gáz sűrűsége 1,143-szorosa a nitrogéngáz sűrűségének. Mekkora az ismeretlen gáz sűrűsége?
Ha valaki levezetné nekem nagyon megköszönném! :)
2016. nov. 23. 20:03
1/2 anonim válasza:
Mivel az Avogadro-törvényből tudjuk, hogy minden gáz 1 mólja 25 °C-on és légköri nyomáson 24,5 dm^3, vagyis azonos anyagmennyiség azonos térfogatú, és mivel a sűrűség=tömeg/térfogat, de a térfogat azonos, ezért csak a tömegtől függ, de mivel tömeg=moláris tömeg*anyagmennyiség és az anyagmennyiség is azonos, ezért csak a moláris tömegtől függ. Vagyis ha az ismeretlen gáz sűrűsége 1,143-szorosa a nitrogéngázénak, akkor a moláris tömege is 1,143-szorosa a nitrogén moláris tömegének. A nitrogén moláris tömege pedig 2*14=28 (2-vel szorozni ugye azért kell, mert kétatomos molekulákból áll), és 28*1,143=32,004, ami pedig az oxigén moláris tömegével egyezik meg (2*16). Tehát az ismeretlen gáz a kétatomos (normális) oxigén. (Mert ugye az ózon is oxigén, de az háromatomos, úgyhogy annak moláris tömege 3*16=48 g/mol). Remélem érthető voltam. Ha igen, légyszi pontozz fel. Ha nem, kérdezz nyugodtan.
2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! Érthető volt. Felpontoztalak! :D
2016. nov. 23. 21:11