Tudnátok segíteni a fizika háziban?

Egy tóban 15 méter mélyen, ahol a hőmérséklet 10 fok, egy légbuborék térfogata 3cm2. Mekkora a legbuborék térfogata, amikor feljön a felszínre, ahol a víz hőmérséklete 20fok? (a 10m magas vízoszlop nyomása megegyezik a külső légnyomás po= 100kPa értékével)

2016. okt. 10. 15:55
 1/2 Minekvan ***** válasza:

A következő okoskodásból indulhatunk ki: 15m mélyen a buborék belső nyomása p1 megegyezik a víz által kifejtett hidrosztatikus nyomással ph, amelyhez adódik még az tó felszínére ható pa atmoszférikus nyomás is.

Tehát p1=ph+pa, a pa=10^5Pa, ph=ro*g*h=1000*10*15=1,5*10^5Pa, p1=2,5*10^5Pa.

A víz felszínén a buborékban lévő nyomás az atmoszférikus nyomással egyenlő: p2=pa=10^5Pa.


Továbba a buborékba zárt levegőt az egyszerűség végett tökéletes gáznak vegyük, amelyre érvényes az állapotegyenlet. (Eltekintünk a buborékban fellépő telített vízgőz nyomásától, valamint a felületi feszültségekből adódó nyomásoktól, mivel az ilyen nyomás-hőmérsékleti viszonyokban csak néhány kPa).


Akkor tehát: p1*V1/T1 = p2*V2/T2, V1=buborék térfogata 15m-él,V1=térfogata felszínre éréskor.

15m mélyben T1=273,15+10=283,15Kelvin

felszínen T2=273,15+20=293,15K


Most már csak betáplálod az értékeket és kiszámolod a V2 térfogatát


V2=(p1/p2)*(T2/T1)*V1= ? A gömb térfogata általánosan V=(4/3)*pi*r^2 ebből

kiszámolod például a lenti buborék térfogatát.

2016. okt. 11. 19:59
 2/2 anonim ***** válasza:
Ez a feladat a Dér-Radnai-Soós példatárból van, elérhető a neten kis kereséssel.
2016. okt. 12. 22:13