Sziasztok! Az egyik fizika házifeladatomhoz kérnék segítséget, mert nem nagyon bírok vele előrébb jutni.


Adatok:

A vonat összesen 46 percig megy. Az első 4 percben egyenletesen gyorsul, a következő 40 percben sebessége állandó, majd az ez utáni 2 perc alatt egyenletesen lassul, míg meg nem áll. A vonat 46 perc alatt 51,6 km távot tett meg.


A kérdés: Mekkora a vonat sebessége amikor egyenletesen halad? Kérlek, ha megoldást írtok, írjátok hozzá hogy milyen képletet használtatok, előre is köszönöm!



#sebesség #házi feladat #fizika #távolság #egyenletes gyorsulás #egyenes pálya
2016. szept. 17. 16:44
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

20m/s.

S:út

t:idő

a:gyorsulás

Az könnyen belátható, hogy a kezdeti gyorsulás fele akkora, mint a végén a lassítás, hiszen ugyan arról a sebességről fele idő alatt lassul le.

S=a/2*t1négyzet + a*t1*t2 + 2*a/2*t3négyzet

t1: 240s

t2: 2400s

t3: 120s

a az ismeretlen, az egyenlet átrendezéséből kijön a=0,0833 m/s2

v=a*240s=20 m/s

2016. szept. 17. 17:35
 2/4 A kérdező kommentje:

Azt szeretném még kérdezni, hogy az a*t1*t2 az miért van ott ahol?

Csak mert a a/2*t1négyzet és a 2*a/2*t3négyzet értem, hogy miért, de a középső tagot nem igazán.

2016. szept. 17. 18:32
 3/4 anonim ***** válasza:

a*t1 megadja a sebességet,

sebesség*t2=S az állandó sebesség alatt megtett út

2016. szept. 17. 18:43
 4/4 A kérdező kommentje:
Így most már értem, köszönöm a segítséged! Ment a zöld kéz :)
2016. szept. 17. 19:27