Valaki tud segíteni a fizika háziban?


A biztonsági szeleppel ellátott gáztartály szelepe 300kPa túlnyomás esetén nyílil ki. 20 fok hőmérsékleten a tartályban a túlnyomás 180kPa. Mekkora a bezárt gáz hőmérséklete, amikor a biztonsági szelep működésbe lép?

( A légnyomás értéke 100kPa.)



2016. okt. 4. 16:12
 1/5 anonim ***** válasza:

Gay-Lussac második törvényét írd fel rá, tehát p1/T1=p2/T, azért használhatod, mert zárt tartályról van szó, tehát izoterm a folyamat. Az 1-es indexszel jelölt eset az alapállapot, a kettessel jelölt pedig, amikor a szelep nyit.

Fontos, hogy abszolót nyomással számolj, tehát p1= légnyomás + túlnyomás az első esetben, p2 ugyanígy a másodikban. Ja, és a hőmérsékletet váltsd át Kelvinbe, mert csak úgy kapsz jó eredményt.

2016. okt. 4. 16:51
 2/5 anonim ***** válasza:

Most látom, hogy lemaradt egy 2-es index, p1/T1=p2/T2.

Ebből T2 (ezt keressük) kifejezve:

T2=(p2/p1)*T1

2016. okt. 4. 16:53
 3/5 anonim ***** válasza:

Be van zárva a gáz => izochor állapotváltozás:

p_1/T_1 = p_2/T_2


T_1 = 20

p_1 = 100kPa + 180kPa = 280 kPa

p_2 = 100kPa + 300kPa = 400 kPa (mert a túlnyomás a sima légkörire jön még pluszba rá)


T_2 = T_1 * p_2/p_1 = 20 * 400/280 = 28.57 °C

2016. okt. 4. 16:56
 4/5 anonim ***** válasza:

"Ja, és a hőmérsékletet váltsd át Kelvinbe, mert csak úgy kapsz jó eredményt."


Na igen, ez nálam lemaradt, az eredmény ennek megfelelően változni fog.

2016. okt. 4. 17:00
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!

Ment a zöld;)

2016. okt. 4. 18:32