Hogyon lehet ezt a brutál fizikapéldát megoldani?


Honnan és mekkora sebességgel kell ferdén felhajítani egy 4kg-os golyót, hogy a pályája tetőpontján, 6m magasságban, egy fal tetején, 5N nagyságú fékezőerő hatására 2m út után éppen teljesen lefékeződjön?


A megoldás v0=11,18m/s: x=2,45m

Sajnos nem sikerül eljutnon idáig. Leírná valaki nekem részletesebben?

Köszi!



2017. jan. 26. 21:13
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Na azért nem olyan brutál ez. ;)

Ferde hajításnál a mozgásegyenlet:

x = v0t

y = v0sinat-g/2t^2.

Másrészről: a kezdeti függőleges irányú sebességéből származó mozgási E fog átalakulni potenciális E-vá, a tetőponton pont megegyezik vele:

(1) 1/2mv0^sin^2a=mgh.

A tetőponton csak vízszintes (x-irányú) mozgási E-ja van, mivel eddig semmi nem fékezte! Tehát a munkatételt felírva:

(2) 1/2mv0^2cos^2a=Fs. Az (1) és (2) egyenletekben csak a (alfa) és v0 ismeretlen. Megoldva kapjuk, hogy

a=arctg(sqrt(ghm/(Fs))) = 78,463°. Innen v0 = 11,18 m/s. A fenti mozgásegyenleteket összevonva adódik:

y = h = x*tga-g/2x^2/(v0^2cos^2a), ebben csak x az ismeretlen, megoldva a másodfokú egyenletet: x = 2,45 m.

Ha valami nem világos, írj!

2017. jan. 26. 21:52
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Megjegyzés: x=v0cosa*t, lemarat a koszínusz.
2017. jan. 26. 21:53
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2017. jan. 27. 15:33