Hogyan kell megoldani ezt az emeletszintű fizikapéldát?


Egy gépkocsi 25% hatásfokú motorja 30 kW teljesítményt fejt ki. Az üzemanyag sűrűsége 950 kg/m3, fűtőértéke 42-10hatodikon J/kg.

a.) mekkora sebességgel áramlik az üzemanyag a motor és a tartály közötti 6 mm átmérőjű csőben?

b.) Hány km/h sebességgel halad a gépkocsi, ha a 100 km-re jutó fogyasztása 10 liter?



2013. jún. 3. 10:26
 1/1 bongolo ***** válasza:

Ha a hasznos teljesítmény 30 kW, akkor az összes teljesítmény P=120 kW.

1 másodperc alatt a végzett munka W = P·t = 120 kJ

m kg tömegű üzemanyag energiája m·42·10⁶ J = m·42·10³ kJ

m·42·10³ kJ = 120 kJ

ebből kijön a tömeg: másodpercenként annyi üzemanyagot kell elégetni.

ρ = m/V

V = m/ρ, így kijön, hogy másodpercenként mekkora térfogatot kell elégetni (m³-ben).


a)

d=6mm=... m, A=(d/2)²·π a cső felülete négyzetméterben, ezt ki kell számolni.

L hosszúságú csődarab térfogata V=A·L. Ebből L=V/A lesz az, hogy milyen hosszú benzin ég el 1 másodperc alatt (méterben).

Onnan már a sebesség egyértelmű: v = L/t és mivel t=1s, formálisan L a sebesség mérőszáma is (m/s).


b)

Ha 10 litert (ami 0,01 m³) éget el, miközben az előbb kiszámoltuk, hogy másodpercenként V térfogatot, akkor ki lehet számolni, hogy hány másodpercig tart mindez: T = 0,01/V

Eközben 100 km utat tesz meg, ebből már a sebessége kijön, rád bízom.

2013. jún. 3. 12:08