Mekkora a fotokatód kilépési munkája eV-ban, ha a fotokatódot megvilágító fény hullámhossza 524 nm, a katódból kilépő elektronok maximális sebessége pedig 514000 m/s?2014. jan. 13. 21:22
1/5 anonim válasza:
Egy foton egy elektront tud kilökni, a foton és a kilökött elektron energiájának különbsége pedig a kilépési munka. Akkor lesz maximális az elektron sebessége, ha az energiája tisztán a gyorsítására fordítódik. Azaz a legnagyobb sebességű elektronok mozgási energiája (m*v^2/2) plusz a kilépési munka (W) a fotonok energiája (h*c/λ).
W = h*c/λ - m*v^2/2 = … (tessék helyettesíteni)
2/5 anonim válasza:
λ = 524*10^-9 m --> f = c/λ = 5,73*10^14 Hz
v = 514.000 m/s
---------
Wki = ?
ϵ = h*f = h = 6,63*10^-34 Js * 5,73*10^14 Hz = 3,80*10^-19 J
Em = 1/2 * m*v² = 1/2 * 9,11*10−31 kg * (514.000 m/s)² = 1,2*10^-19 J
ϵ = Wki + Em --> Wki = ϵ - Em = 2,6*10^-19 J
1 eV = 1,60*10-19 J
Wki = 1,63 eV
3/5 anonim válasza:
be kellett volna jönni az utolsó fizika előadásra is és nem kellene ilyen kérdést feltenned ;)
4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindkettőtöknek! :)
2014. jan. 14. 08:55
5/5 A kérdező kommentje:
#3-a: igazad van, de életbevágó teendőm volt, így jobb híján itt kell megkérdeznem. Ebből a megoldásból ki fogom találni a többi feladatot is. :)
2014. jan. 14. 08:58