Háromszög területszámításban tudna segíteni valaki? A megadott adatok alapján kellene kiszámolnom a háromszög területét- a=1.7 dm c=8 cm alfa=120 fok Köszönöm a segítséget!


2017. jan. 16. 15:11
 1/7 anonim ***** válasza:
Két oldal és egy szög ismeretében koszinusz-tétellel kiszámíthatod a harmadik oldalt, a három oldalból pedig Hérón-képlettel megkapod a területet.
2017. jan. 16. 15:42
 2/7 A kérdező kommentje:

Igen, ezek alapján csináltam meg én is a feladatot. Viszont nem azt az eredményt kapom, amit elvileg kapnom kéne (a tankönyv szerint).


Ezért reménykedem, hátha valaki levezeti a feladatot, és meglátom, hogy hibáztam-e, vagy rossz a megoldás a tankönyvben.

2017. jan. 16. 15:55
 3/7 anonim ***** válasza:

Az első válaszához:

Csak most sajnos nem a közbezárt szöget ismerjük. Továbbá ha már az meglenne, akkor nem lenne szükség a Héron-képletre, hanem a trigonometrikus területképletet alkalmazhatnánk.


Tehát inkább a szinusztétellel számítsuk ki először a c oldallal szemközti gamma szöget. Ha az megvan, akkor a háromszögek szögösszegét alkalmazva béta is meglesz. És ekkor a trigonometrikus területképlettel megvan a terület.

2017. jan. 16. 15:56
 4/7 A kérdező kommentje:
Így is próbáltam már, igazából ötletem sincsen mi miatt nem jön ki a tankönyv szerinti eredmény.
2017. jan. 16. 16:03
 5/7 anonim ***** válasza:

centiméterben a=17, c=8. alfa=120.


A szinusztétel alapján:

sin(gamma) = c/a * sin(alfa) = 0,4075,

gamma=24,05,

beta=35,95.

T = a*c*sin(beta)/2 = 39,92.

2017. jan. 16. 16:10
 6/7 A kérdező kommentje:

Megtaláltam mit rontottam el.


a T=a*Ma/2 képlet helyett, a T= a*b*sin a/2 képletet használtam.


Az első képlettel kijön az eredmény! :)

2017. jan. 16. 16:12
 7/7 anonim ***** válasza:

#2

És ha nem a közbezárt szög van megadva? Akkor másik oldalra írod fel a koszinusz-tételt, és ugyanaz lesz az eredmény:

a^2 = b^2 + c^2 - 2*b*c*cos(alfa)

b^2 - b*2*c*cos(alfa) + (b^2-a^2) = 0


Ez pedig egy másodfokú egyenlet, képlettel megoldható.

2017. jan. 16. 16:19