Segítene valaki 2 matekfeladatban?


1)Mekkora ív tartozik egy 90 cm kerületű körben a 72 º- os középponti szöghöz?


2)Egy család a hideg víz fogyasztásáért átalánydíjat fizet. Havonta 20 m3 víz árát fizetik ki, pedig ennek a valóságban csak a 82 %-át használják el. Vízóra beszerelése után csak a tényleges fogyasztást kell kifizetni. A vízóra felszerelése 12 000 tallérba kerül. Hány hónap alatt térül meg a beruházás, ha 1 m3 víz ára 150 tallér?


2010. máj. 4. 10:20
 1/10 anonim válasza:
nem biztos,de.. a2. feladat: szerintem a 20m3 vizet meg kell szorozni 150-nel(tallér) igy megkapjuk a havi fizetést. ennek ki kell számolni a 82 %-át,hiszen a vízórával csak annyit fizetnek ki amennyit tényleg használnak. aztán szorzodamig ki nem jön 12.000. és amennyivel meg kell szorozni annyi lesz a hónap ami alatt megtérül. remélem jól gondolom,és érted is. :)
2010. máj. 4. 10:32
 2/10 anonim ***** válasza:

Az elsőt úgy számolod ki, hogy a kör kerületének kell a 72/360 része, tehát 2*r*pí*72/360


A második feladat bonyolultabb.

Először kiszámolod, mennyit fogyasztanak: 20*0,82=16,4 m3. Ez vízóra beszerelése után 16,4*150=2460 tallér havonta, az átalány pedig 3000/hó. Tehát havonta 540 tallért spórolnak. A 12000 tallér ez alapján 12000/540=22,22... hónap, tehát durván két év alatt térül meg.

2010. máj. 4. 10:40
 3/10 anonim válasza:
61%

1.

A kör kerölete 2*r*pi=2*90*3,14=565,2

Ez tartozik a teljes körhöz, azaz a 360 fokhoz.

Ha 360-hoz 565,2 tartozik, akkor 72-höz x, egyenes arányosság: x/72=565,2/360. Ebből kiszámítható x. x=113,04 cm.


2. Havonta (20*0,18)m3 túlfizetés van, az 20*0,18*150 tallér, azaz 540 tallér havonta. Ezután "megspórolnak" 540 tallért egy hónap alatt, viszont 12000-t kifizettek. Ahány hónap alatt 12000-t spórolnak meg, annyi idő alatt térül meg, tehát 12000/540=22,2222 hónap alatt térül meg.


Remélem, érthető volt :)

2010. máj. 4. 10:44
 4/10 anonim ***** válasza:

1. sima egyenes arányosság:


360 fokhoz tartozik 2*90*pi hossz

=> 72 fokhoz tartozik 72*2*90*pi/360=36*pí hosszú ív


2. szintén egyenes arányosság:

20 köbméter víz 3000 tallér

100% vízdíj 20*150=3000 tallér

82% vízdíj 82*3000/100=2460 tallér

havonta tehát 3000-2460=540 tallért spórolnak.

12000/540=22,222

Tehát a beruházás 23 hónap alatt térül meg.

2010. máj. 4. 10:45
 5/10 anonim ***** válasza:
Az szép hárman is megoldottuk :D
2010. máj. 4. 10:45
 6/10 A kérdező kommentje:
hu..köszönöm:D
2010. máj. 4. 10:46
 7/10 anonim válasza:
én meg hülye vagyok:D (első) xD
2010. máj. 4. 10:49
 8/10 anonim ***** válasza:

1., itt a kör kerülete van megadva, nem a sugár, tehát nem kell itt még körkerület képletével szórakozni. A kör 360 fok, 72 fok ennek az 1/5-de, tehát az ív a kör kerületének az 1/5de lesz, ami 90 cm/5= 18 cm


a 2. at jól írták le

2010. máj. 4. 11:03
 9/10 anonim válasza:
1. huh ezt mindannyian benéztük..! De gáááz :))
2010. máj. 4. 11:13
 10/10 A kérdező kommentje:
Feladtam a leckét:D
2010. máj. 4. 11:30