Általános iskolai 4. osztályos matekfeladatban segítene valaki? (A feladat lent)


Leírtunk 90 különböző pozitív egész számot. Egyikben sem szerepelt az 1-es számjegy. Az alábbiak közül hány számjegyet írhattunk le?

a) 180 b) 181 c) 182 d) 183 e) 184

Kérlek, indoklást is írjatok!


2011. okt. 3. 16:31
 1/5 BKRS ***** válasza:

Leirhattuk a szamokat 2-tol 9-ig: ez 8 szamjegy

Aztan 20-tol 99-ig van 80 szam, de ebbol 8-ban szerepel az egyes, tehat 72db 2 jegyu szamot lehet legfeljebb leirni,

ami 144 szamjegy.

Ez eddig 80 szam, es 8+144= 152 szamjegy.

A maradek 10 szam az legalabb 3 jegyu, vagyis legalabb 182 szamjegyet kellett leirni.

Persze ha egy 2 jegyu helyett 3 jegyut irunk, akkor lehetett volna 183 szmjegy is, es ha egy egyjegyu helyett irunk egy haromjegyut, akkor lehetett volna 184 is.


Ellenorizd az osszeadasimat, nehogy rossz megoldast adj be ha valamit elirtam.

2011. okt. 3. 16:41
 2/5 anonim ***** válasza:

Nézzük a legkevesebb módszert:

2-9 ig 8 számjegy

20-99 8x9 = 72 szám mivel kétjegyű az 144 számjegy

eddig tartunk 152 számjegynél és 80 számot írtunk le.

tehát még 20 db számot kell leírnunk (itt már csomó elméleti variáció lehet a 3jegyeseknél, de csak 20 számra van szükségünk ami 60 számjegy)

152+60=212

2011. okt. 3. 16:46
 3/5 anonim ***** válasza:

ja boccs--90 számot kell leírni.. akkor 30-al kevesebb



182

2011. okt. 3. 16:48
 4/5 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm!!! Égett a pofám, hogy nem tudok segíteni a fiamnak, pedig anno matekszakra készültem.:) De aztán valahogy bölcsész lett belőlem.:D A matek meg sajnos gyorsan kiesik...:(

Szép napot!

2011. okt. 3. 16:49
 5/5 anonim ***** válasza:
teháta c,d,e megoldások helyesek lehetnek.
2011. okt. 3. 16:50