Valszám feladat, mi a megoldás?


Egy születésnapi zsúr 20 meghívottjának névre szóló meghívó készült, melyet az ügyetlen felel®s

teljesen véletlenszer¶en tett bele a borítékokba. Mennyi annak a valószín¶sége, hogy 4-nél kevesebb

ember kapja meg a saját meghívóját?


2011. okt. 25. 15:04
 1/5 A kérdező kommentje:

Egy születésnapi zsúr 20 meghívottjának névre szóló meghívó készült, melyet az ügyetlen felelős teljesen véletlenszerűen tett bele a borítékokba. Mennyi annak a valószínűsége, hogy 4-nél kevesebb ember kapja meg a saját meghívóját?


(bocsi, konvertálási gondok léptek fel, kijavítottam a szöveget, hogy könnyebb legyen olvasni)

2011. okt. 25. 16:03
 2/5 anonim ***** válasza:
0%

P= összes eset/ kedvező eset


P= 20/ 3

P=6,6

2011. okt. 25. 21:06
 3/5 anonim ***** válasza:
de nem biztos h jó xd
2011. okt. 25. 21:06
 4/5 A kérdező kommentje:

Ha ennyire nem értesz hozzá, akkor inkább ne válaszolj :). A P amúgy is 0 és 1 között van. És itt a kedvező és az összes esettel is nagyon el vagy tévedve.


Nekem van rá egy ötletem, de nem biztos, hogy jó.


X jelölje azt, hogy hány ember kapja meg a meghívóját.

P(X=k) - k ember kapta meg a meghívóját.

P(X<5)=P(X=0)+ P(X=1)+ P(X=2)+ P(X=3)+ P(X=4)


Nézzük meg P(X=4)-et:

Legyen C(n,k) az ismétlés nélküli kombináció

P(X=4) = C(20,4)*C(20,20-4) / 20!


Általánosan: P(X=k) = C(20,k)*C(20,20-k) / 20!


És akkor ezeket összeadom és meglesz az eredmény. Valaki erősítsen meg légyszi.

2011. okt. 25. 22:00
 5/5 BKRS ***** válasza:

>

> X jelölje azt, hogy hány ember kapja meg a meghívóját.

> P(X=k) - k ember kapta meg a meghívóját.

> P(X<5)=P(X=0)+ P(X=1)+ P(X=2)+ P(X=3)+ P(X=4)

>

> Nézzük meg P(X=4)-et:

> Legyen C(n,k) az ismétlés nélküli kombináció

> P(X=4) = C(20,4)*C(20,20-4) / 20!

>

> Általánosan: P(X=k) = C(20,k)*C(20,20-k) / 20!


P(X=19) = C(20,19)C(20,1)/20! = 20*20/20!

Valojaban ha 19 ember megkapja a sajat meghivojat, akkor mind a 20 megkapja, mert a 20.-nak csak a sajatja marad,

vagyis P(19) = P(20) = 1/20!

Vagyis valami baj van a kepleteddel.


Ha kivalasztod a k elemet akkor a 20-k elemet is kivalasztottad ezzel. Valoszinuleg valami mast akartal irni a masodik szorzotenyezonek.


Szerintem probalkozz szita modszerrel, az szokott itt mukodni.

2011. okt. 27. 17:19