Eddard kérdése:

Kimaradtam az Egyenletrenszerek megoldása órákról ezért kérném hogy valaki részletesen magyarázza el az egészet, ha lehet. Feladat: (1) x-y=8 (2) xy=-15 Mi a megoldás? Magyarázot is kérnék mellé

2011. szept. 28. 11:49
 1/2 bongolo ***** válasza:
100%

A legegyszerűbb módszer:

- Egyik egyenletből kifejezed valamelyik változót. Most pl. az (1)-ből érdemese kifejezni az x-et (mert az a legkönnyebb), ez lesz:

(3) x=y+8


- Ezt az x értéket behelyettesíted a másik egyenletbe:

(y+8)·y = -15

- és megoldod ezt az egyenletet. Most már csak 1 ismeretlen van benne, megoldható. Nem oldom meg, csináld végig, ez biztos menni fog.


- Miutan megvan az y (jelen esetben két értéke is lesz, mert másodfokú az egyenelt), azt behelyettesítve (3)-ba kijön x értéke (illetve értékei) is. Ezt is rád bízom.


Érthető így? Ha még nem, kérdezz.

2011. szept. 28. 12:02
 2/2 anonim ***** válasza:

Itt vannak a lehetőségek:

[link]


A példában megteheted, hogy az első egyenletből kifejezed pl az y-t.

y = x - 8

Az (x-8)-at behelyettesíted a másikba az y helyére.

x*(x-8) = -15

Ez már egyismeretlenes (másodfokú), kijön, hogy x1=5, x2=3.

Ezt visszahelyettesíted az elsőbe.

y1 = 5-8 = -3

y2 = 3-8 = -5


Két megoldás van: x1,y1 és x2,y2.

2011. szept. 28. 12:10