Harmadikos általános iskolai matekfeladatban segítene valaki? (Lent)


Egy 333 oldalas könyv harmadik fejezetének első két oldalán lévő oldalszámok jegyeinek összege 16, épp ugyanannyi, mint a fejezet utolsó két oldalán. Hány oldalas lehet a 3. fejezet, ha a könyv minden oldala számozott, és minden fejezet legalább 10 oldalas?

(Kérnék szépen magyarázatot is, megállt a tudomány.)


2011. okt. 5. 17:50
 1/3 BKRS ***** válasza:

Ket egymas utani oldal az ilyesmi alaku lehet:

100a + 10b + c es 100a + 10b + c+1

100a + 10b + 9 es 100a + 10(b+1) + 0

100a + 90 + 9 es 100(a+1) + 0 + 0


Nyilvan a,b,c alkalmas egesz szamok.

Az elso esetben:

100a + 10b + c es 100a + 10b + c+1

a szamjegyek osszege:

a+b+c+a+b+c+1=2a+2b+2c+1 ami paratlan szam, vagyis nem lehet 16


A masodik esetben

100a + 10b + 9 es 100a + 10(b+1) + 0

a szamjegyek osszege:

a+b+9+a+b+1=2a+2b+10 ez csak akkor lehet 16, ha 2a+2b=6

vagyis akkor a+b=3

A lehetseges oldalparok:

39 es 40

129 es 130

219 es 220

309 es 310


A harmadik esetben:

100a + 90 + 9 es 100(a+1) + 0 + 0

a szamjegyek osszege:

a+9+9+a+1=2a+19 > 16, ilyen oldalpar sincs.


Akkor tehat a kovetkezo oldal parokbol allhat az elso es az utolso ket lap:


39 es 40

129 es 130

219 es 220

309 es 310


Mar csak ki kell vallogatni melyik fog mukodni a 10 lapos fejezet hossz eseten.

2011. okt. 5. 18:08
 2/3 BKRS ***** válasza:

Tehat akkor a 3. fejezet lehet a kovetkezo oldalak kozott:

39-130

39-220

39-310

129-220

129-310

219-310

2011. okt. 5. 18:12
 3/3 A kérdező kommentje:
Hú, ez elég bonyolult harmadikos versenyfeladatnak, nem? Nagyon szépen köszönöm!!!
2011. okt. 5. 18:26