Valaki elmagyarázza ezen dinamika feladatok megoldásait?


-Mekkora állandó erőt kell az m = 1 kg tömegű testre gyakorolnunk, hogy a kocsi az indulástól számított t = 5 s alatt s = 40 cm utat tegyen meg?


-Egy testet 1,5 N erővel húzunk. A test az indulástól számított 3 s alatt 1 m utat tett meg Mekkora a test tömege?


-Mekkora erő szükséges ahhoz, hogy a 900 kg tömegű autó 100 m úton 54 km/h sebességet érjen el?


Mekkora sebességet ért el az 1200 kg tömegű jármű, ha motorja 14 s-on keresztül 1500 N erővel gyorsítja?


-Az 1 kg tömegű testet 20 N erővel emeljük fel. Mennyi a test gyorsulása?


-Emelődaruval 800 kg tömegű testet kell felemelni. Mekkora gyorsulással indítható meg a test emelése, ha a daru kötelét nem szabad 10000 N-nál nagyobb erővel terhelni?


-Egy 1,9 m/s2 gyorsulással induló liftben tartunk a kezünkben egy 10 kg-os testet. Mekkora a kezünkre hastó erő?


-Mekkora erő hatására fékeződik le egy 0,2 kg tömegű 5 m/s sebességű test 10 s alatt?


-Egy 5 kg tömegű test balra halad 5 m/s sebességgel. Egy másik, 8 kg tömegű test vele szemben halad 4 m/s sebességgel. Mekkora és milyen irányú a rendszer összimpulzusa?



2017. jan. 2. 21:45
 1/3 anonim ***** válasza:
Hol vannak a megoldások, amiket el kell magyarázni? Ezek csak a kérdések!
2017. jan. 2. 22:20
 2/3 bongolo ***** válasza:

Nem mindegyiknél, de sok feladatodnál ez a két nagyon fontos képlet kell:


a) F = m·a

(Ez a dinamika alaptörvénye, Newton II-nek is szokták mondani.)

Érelme: minél nagyobb az erő, annál nagyobb lesz a gyorsulás.


b) s = 1/2·a·t²

Egyenletesen gyorsuló mozgással megtett út az idő négyzetével arányos.


Pl. az első feladatnál:

"Mekkora állandó erőt kell az m = 1 kg tömegű testre gyakorolnunk, hogy a kocsi az indulástól számított t = 5 s alatt s = 40 cm utat tegyen meg?"

Szóval a test t=5 sec alatt s=0,4 m utat tesz meg: (Figyeld meg, hogy a cm-ből métert csináltam!!)

s = 1/2·a·t²

Ebből kijön a szükséges gyorsulás:

0,4 = 1/2·a·5²

a = 0,8/25

a = 0,032 m/s²

[minden mértékegység szép szabályos volt (másodperc valamint méter), ezért a gyorsulás is a szabályos m/s² lett.]


Miután megvan a gyorsulás, lehet a feladat elejével foglalkozni:

m = 1 kg

F = ?

Az első képlet szerint:

F = m·a

F = 1 · 0,032

[Itt is szabályosak a mértékegységek, tehát kg és m/s², ezért N lesz az erő mértékegysége]

2017. jan. 2. 23:22
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget! A választ igaz, rosszul tettem fel. Köszönöm a segítséget!
2017. jan. 3. 11:09