[link]

2016. okt. 22. 14:51
 1/7 anonim ***** válasza:

Fel kell írni a pályaegyenletet.

Két egyenleted lesz, egy vízszintes és egy függőleges irányú elmozdulásra vonatkozó. (Mivel a hajítás -e kettő komponenseként kezelendő).


A kettőt egyenlővé kell tenni. tg(alfa)-ra egy másodfokú egyenlet lesz, ha jól emlékszem.

A kezdősebességek várhatóan kiesnek az egyenletből, így csak alfa lesz ismeretlen.

2016. okt. 22. 15:01
 2/7 A kérdező kommentje:
de nekem valahogy a t-k (idő) is bennemaradnak és így nem tudom megcsinálni.
2016. okt. 22. 15:15
 3/7 tatyesz ***** válasza:

Van két képlet:


az emelkedés maximális értéke: v₀²∙sin²α/2g

a hajítás távolsága: v₀²∙sin2α/g


Ezeket kell egyenlővé tenni, minden kiesik, csak α marad.

2016. okt. 23. 10:35
 4/7 anonim ***** válasza:

Első vagyok.

A pályaegyenletek:


a.) x-irányban:


x(t)=v0*t*cos(a)


b.) y-irányban:


y(t)=v0*t*sin(a)-(g/2)*t^2.


A te emelkedés idejére y(t)=max! Azaz dy/dt=0, ebből:


te=v0*sin(a)/g.


Visszahelyettesítve a pályaegyenletbe:


x(te)=(v0^2/g)*sin(a)*cos(a)=xv/2,


ahol xv a teljes x irányú elmozdulás:


xv=2*v0^2*sin(a)*cos(a)/g.


Hasonlóan


y(te)=v0^2*sin(a)^2/g.


A feladat szerint xv=y(te), amiből:


tg(a)=4.


a=75.96°.



.

2016. okt. 23. 16:38
 5/7 A kérdező kommentje:
Ajaj, ahogy elnézem ebben van egy deiválás, mi még olyat nem vettünk, valahogy biztos egyszerűbben is meg lehet csinálni. De köszönöm szépen a részletes választ!
2016. okt. 23. 21:18
 6/7 anonim ***** válasza:

Ha úgy tetszik van benne, de az emelkedés ideje másképp is meghatározható.


Ugyanis az anyagi pont addig emelkedik, amig függőleges sebessége zérus nem lesz, azaz


vy=v0*sin(a)-gte=0.


Ebből te-re ugyanazt kapod, mint deriválással.


Szóval nem kell tudni deriválni, az legfeljebb egyszerűsítő lépés.


Vagy ha le akarsz süllyedni a képletmásolás szintjére, akkor kinézed a fv. táblából a képletet.


De az elméleti háttér az, hogy addig emelkedik, amig zérus nem lesz a függőleges sebességkomponens.


Tehát ez az "egyszerűbb" megoldás.



Érted már?

2016. okt. 24. 20:43
 7/7 anonim ***** válasza:

És persze ez összhangban van a deriválás matekjával, vagyis ha y(t)-nek keressük a maximumát, hol lehet?


Nyílván ahol a derilált zérus.


Na és mi a derivált? Persze h. a sebesség...


Ez a fizikai és a matematikai háttér szemléletes összehasonlítása konkrét példán!


Amúgy nem kell megijedni a deriválástól, semmi őrdöngösség nincs benne...


Integrálás, diffegyenletek, az már igen, de deriválni egy ló is tud, szokták mondani :)

2016. okt. 24. 20:48