Mi ennek a matek feladatnak a megoldás? Kedden érettségizek.


Számítsa ki a következő vektorok skaláris szorzatát!

Határozza meg a két vektor által bezárt szöget!

a:(5;8) b(-40;25)


2010. máj. 2. 19:46
 1/7 anonim ***** válasza:
41%

Pont ma csináltam ilyeneket. :)

A 11. osztályos tankönyvben a 196. oldalon a 3. példa ilyen. Nagyon érthetően leírja.

2010. máj. 2. 20:12
 2/7 anonim ***** válasza:

tök egyszerű:


Adott két vektor:

v1(x1,y1)

v2(x2,y2)


Ekkor két képlet van a sakláris szorzatukra:


v1*v2=x1*x2 + y1*y2

v1*v1=|v1|*|v2|*cos(fí)


Az első képlet simán kiszámolható, hisz minden megvan hozzá, ez alapján a Te példádnál:

skaláris szorzat=5*(-40)+8*25=-200+200=0


Ez alapján pedig a második képlet:

0=|v1|*|v2|*cos(fí)

És mivel se v1 se v2 hossza nem nulla ezért ez a szorzat csak úgy lehet nulla, ha cos(fí) nulla, nulla pedig a pi/2+k*pi (k eleme egészek) szögeknek a koszinusza.


Tehát a válasz a kérdésedre:

a skaláris szorzat 0

a bezárt szök pi/2=90 fok

2010. máj. 2. 20:30
 3/7 A kérdező kommentje:
Kösz a választ:)
2010. máj. 2. 20:46
 4/7 anonim ***** válasza:

"..v1*v1=|v1|*|v2|*cos(fí).."


ezt a részt elírtad ugye??


v1*v2=... ugye? Mert nem vagyok jó matekból, de számomra így logikus

2010. máj. 3. 17:23
 5/7 anonim ***** válasza:

Persze, úgy van, elnézést. Ez a jelölés (v1*v2) amúgy a v1 és v2 vektorok skaláris szorzatát jelöli.

Fontos, hogy írásban ezt egy pöttyel jelöld, mint szorzást, mert az kereszttel (×) jelölt szorzás vektorok esetén mást jelent (vektoriális szorzás, úgy tudom középiskolában nem tananyag).

2010. máj. 3. 17:26
 6/7 anonim ***** válasza:

Megjegyzés:


amúgy v1*v1=|v1|^2, hiszen a közre zárt szög ekkor 0 fok, aminek a cosinusa 1, tehát a cos(fi) tag eltűnik, hisz szorzásban az 1 az egységelem.

2010. máj. 3. 17:28
 7/7 anonim ***** válasza:
Na tessék, első vagyok. Nem elrontottam ma ezt az érettségiben?
2010. máj. 4. 17:08