Segítene valaki matekhaziba?! (Négyzet gyök) Nem ertem es bárki magyarazhat nekem olyan hulye vagyok hogy sehogyse tudom megérteni, nagyon megköszönném ha valaki megoldaná.


1. Melyik állítás hamis?

Ha egy természetes szám utolsó jegye 9 akkor a szám négyzete 1re végződik

Van olyan négyzetszám amelynek utolso jegye 8

Nincs olyan négyzetszam amelynek az utolsó jegye 2

Ha egy természetes szám pontosan négy nullára végződik akkor négyzetszam



2. Természetes számok néhány első jegyet letakartuk. Melyik lehet ezek közül négyzetszam?

3, 4, 10, 600, 21, 5000, 0000


3. Melyik az a szám vagy számok amelyek negyzete

A) 64 B) 144 C)625 D) 3 a negyediken E) 0,01 F)1,44 G) 6,25 H) 0,0001



2016. nov. 27. 18:00
 1/2 anonim ***** válasza:

1a) Itt a szorzásnál megtanultakat kell használni; szorzásnál az eredmény utolsó számjegye megegyezik a tényezők utolsó számjegyének szorzata, például 187594683*1784587699 utolsó számjegye 7 lesz, mivel 3*9=27, és ez 7-re végződik.


Ha egy 9-re végződő szám négyzetét vesszük, akkor 9*9=81-et vizsgáljuk, ez 1-re végződik, tehát az állítás igaz lesz.


1b) Ezt onnan tudjuk kideríteni, hogy megvizsgáljuk a végződéseket:


0*0=0

1*1=1

2*2=4

3*3=9

4*4=16, ez 6-ra végződik

5*5=25, ez 5-re végződik

6*6=36, ez 6-ra végződik

7*7=49, ez 9-re végződik

8*8=64, ez 4-re végződik

9*9=81, ez 1-re végződik


Ezek között nincs 8-as, tehát az állítás hamis.


1c) A fenti táblázat szerint nincs olyan, tehát az állítás igaz.


1d) Hamis, erre elég olyat mutatni, ami nem lesz az, ilyen például a 20000, ennek a gyöke gyök(2)*100, mivel a gyök(2) nem egész, ezért 20000 nem lehet egy egész szám négyzete, tehát nem négyzetszám.


2. Ennél kell mutatni olyan négyzetszámot, ami ezekre végződik, vagy belátni, hogy nincsenek ilyenek.


A fenti táblázatból kiolvasható, hogy a 3-ra nem végződhet.

A 4 maga egy négyzetszám, ez akár jó is lehetne, de ha volt előtte négyzetszám, akkor például a 12*12=144 lehet.

Ha egy szám 0-ra végződik, akkor osztható 10-zel. Ha négyzetszám, akkor 100-zal kell osztható legyen. Ez a szám biztos, hogy osztható 10-zel, de 100-zal nem, tehát nem lehet egy négyzetszám vége.

A 600-ra könnyen található ilyen szám: 60*60=3600 jó válasz.

21-re is hamar található, csak jó helyen kell keresni: 39*39=1521.

5000-es végződésre 1000-rel osztható, de ekkor minimum 10000-rel oszthatónak is kellene lennie, ez nem valósul meg, tehát nem lehet.

Az utolsóra a legkisebb ilyen szám a 10000=100*100.


3. Ennél az a kérdés, hogy melyik az a szám, amit ha önmagával megszorzunk, a számot kapjuk.


8*8=64, de (-8)*(-8)=64 is igaz, tehát 2 olyan szám van, aminek a négyzete 64. Ez mindegyik számra igaz lesz

12*12=144, ugyanez mínusszal.

25*25=625, szintén a negatív is jó lesz.

Ennél érdemes azt meggondolni, hogy a hatványozás azonosságai szerint szétbonthatjuk (3^2)*(3^2) alakra, tehát 3^2 az a szám, amit kerestünk, ugyanígy az ellentettje is jó lesz. Ha nem vagyunk ennyire kreatívak, akkor 3^4=81, 9*9=81, tehát +-9 lesz a két szám.

A többi csak abban különbözik, hogy nem egészek lesznek a megoldások. ezeknél érdemes átírni törtalakban:


0,01=1/100, erről tudjuk, hogy (1/10)*(1/10)-del egyenlő, tehát +-1/10 lesz a szám.

1,44=144/100=(12/10)*(12/10)

6,25=625/100=(25/10)*(25/10)

0,0001=1/10000=(1/100)*(1/100)


Ha még mindig nem világos, kérdezz nyugodtan.

2016. nov. 27. 18:21
 2/2 A kérdező kommentje:
Koszonom szepen, kezd vilagosodni:)
2016. nov. 27. 18:37