Megoldási módszerek:

1. Egyenlet négyzetre emelése, hamis gyökök kiszűrése.

2. Tangens félszög helyettesítés, 180 fokra ellenőrzés.

3. Egyenlet osztása a szögfüggvények elött lévő együtthatók négyzetösszegének gyökével, nincs hibás eredmény.


Ezek közül a harmadik megoldás miért működik? Itt nem a hogyanra gondolok, hanem konkrétan a miértre.

A tippem az, hogy a 2 együttható megfelelthető egy derékszögű háromszögben a két befogónak, így a pitagorasz-tétel alapján az átfogóval osztom mindkét együtthatót. Így attól függően melyik szöget választom a háromszögben, az együtthatók megfelelnek az adott szög szinusz/koszinuszának. Így végül a szög választásától függően átírható az egynlet a megfelelő addiciós tétel alapján. Aztán lehet teljesen hülyeség amit írok :D



2016. nov. 23. 21:11
 1/4 dq ***** válasza:

Szereted azt az alakot, hogy

> a*sin(x) + b*cos(x)

ahol a^2+b^2 = 1.


Azért szereted ezt, mert erre az alakra vonatkozik az összefüggés:


> cos(x+y) = sin(y)*sin(x)+cos(y)*cos(x).


Így y = arcsin(a), és, elég cos(x+y) = C megoldanod, abból adódik (x+y), és, y konstanssága miatt x is.

Tehát lényegében a baloldalt akarod cos(x+SZÁM) alakra hozni, mert a

> cos(z) = SZÁM

-ot tudja a számológép megoldani.


Nem teljesen értem a kérdésed.

Én nem tudok más filozófiáról, mint hogy olyan alakba rendezzük az egyenletet, amelyben az ismert azonosságok mûködnek, ha már azokat akarjuk használni (látszik az elsõ két megoldásból, hogy nem "muszáj" az azonosságot használni).


Egy másik indok lehet az, hogy maga az azonosság nincsen "teljes pompájában" kimondva.

Lehetne az azonosság az, hogy

> A * cos(x+y) = A * sin(y)*sin(x) + A *(1-sin^2(y))*cos(x)


Ekkor nem kéne trükköznöd azzal, hogy A*cos(x+y) alakra hozd az egyenleted baloldalát, mert eleve ilyen alakú.

(Persze ekkor is meg kéne határoznod, hogy mi lesz a sin(y).)

És még ezernyi más, ugyanolyan formája van az azonosságnak, más betûkkel, vagy, konstansokkal szorozva benne a változók, vagy, más azonosságokat is tartalmazva.

Nem nézhet ki minden probléma, mint az azonosság megszokott formája, néha dolgozni kell érte.


Remélem eltaláltam hogy mi a kérdésed.

2016. nov. 23. 23:15
 2/4 anonim ***** válasza:

Én csak megoldottam a feladatot:

[link] (utolsó kép)

2016. nov. 23. 23:38
 3/4 dq ***** válasza:
2: csináld végig a másik két módszerrel is (legalább 1 ilyet láss; ha szembejönne az utcán megismerd).
2016. nov. 24. 00:05
 4/4 A kérdező kommentje:

#3


Itt van a második módszerrel, az ilyesfajta egyenletek könnyen megoldhatóak vele.


[link]

2016. nov. 24. 17:24