2012. nov. 18. 09:46
2/3 A kérdező kommentje:
köszönöm! :)
2012. nov. 18. 10:15
3/3 anonim válasza:
gyök(3)*sinx=-1-cosx
Négyzetreemelem
3*sin^2 x =1+2*cosx +cos^2 x
sin^2 x=1-cos^2 x
3-3cos^2 x=1+2cosx +cos^2 x /egy oldalra rendezve
0=4cos^2 x+2cosx-2 /osztva 2-vel
0=2cos^2 x+cosx-1
Másodfokú egyenlet cos x-ben, használható a megoldóképlet
cos x= 1/2
cos x=-1
kielégítik az egyenletet.
cos x =1/2, ha
x=pi/3+2*k*pi
x=-pi/3+2*k*pi
cos x=-1, ha
x=pi+2*k*pi
Mivel a négyzetreemlés nem ekvivalens átalakítás, ezért ellenőrizni kell a megoldásokat.
-pi és pi között az alábbi megoldások vannak:
-pi/3, pi/3, pi
Visszahelyettesítve az eredetibe kijön, hogy pi/3 nem megoldás.
Vagyis a megoldások
x=pi+2*k*pi
x=pi/3+2*k*pi