2012. nov. 18. 09:46
 1/3 anonim ***** válasza:
2012. nov. 18. 10:06
 2/3 A kérdező kommentje:
köszönöm! :)
2012. nov. 18. 10:15
 3/3 anonim ***** válasza:

gyök(3)*sinx=-1-cosx


Négyzetreemelem


3*sin^2 x =1+2*cosx +cos^2 x


sin^2 x=1-cos^2 x


3-3cos^2 x=1+2cosx +cos^2 x /egy oldalra rendezve

0=4cos^2 x+2cosx-2 /osztva 2-vel

0=2cos^2 x+cosx-1


Másodfokú egyenlet cos x-ben, használható a megoldóképlet


cos x= 1/2

cos x=-1


kielégítik az egyenletet.


cos x =1/2, ha

x=pi/3+2*k*pi

x=-pi/3+2*k*pi


cos x=-1, ha

x=pi+2*k*pi


Mivel a négyzetreemlés nem ekvivalens átalakítás, ezért ellenőrizni kell a megoldásokat.

-pi és pi között az alábbi megoldások vannak:

-pi/3, pi/3, pi


Visszahelyettesítve az eredetibe kijön, hogy pi/3 nem megoldás.


Vagyis a megoldások


x=pi+2*k*pi

x=pi/3+2*k*pi

2012. nov. 18. 11:41