Sinx+cosx=1 ->ebből következőleg, jól írtam így fel az alábbi egyenletet? Sin (1+x) négyzet gyök alatt+ cos (1+x) négyzetgyök alatt = 1

2014. okt. 25. 10:42
 1/6 bongolo ***** válasza:

Nem arra gondolsz, hogy sin²x + cos²x = 1 ??

Lehagytad a négyzetet...


És akkor sin²(1+x) + cos²(1+x) = 1


Ez minden x-re igaz. Ha a négyzetgyököt lehagyod, az csak kevés x-re igaz.

2014. okt. 25. 11:25
 2/6 A kérdező kommentje:
Úgy gondoltam, hogy az 1+x-ket teszem a néygzetgyök alá és úgy
2014. okt. 25. 11:26
 3/6 anonim ***** válasza:

Inkább írd le normálisan a feladatot, mert ebből nem derül ki egyértelműen, hogy mégis mit szeretnél...


Például így:


sin(gyök(1+x))+cos(gyök(1+x))=1


Én ezt szűrtem le az irományodból...

2014. okt. 25. 13:37
 4/6 A kérdező kommentje:
Igen az volt.
2014. okt. 26. 10:15
 5/6 bongolo ***** válasza:

Hozz be egy új változót:

v = √(1+x)

és akkor elsőre ez lesz:

sin v + cos v = 1

Érdemes a koszinuszból szinuszt csinálni: cos v = √(1-sin²v)

Bele kell abba is gondolni most, hogy így csak a pozitív cos v értékeket nézzük, de biztos, hogy sin v és cos v is pozitív kell legyen, mert ha az egyik is negatív lenne, akkor az összegük már nem lehet 1 (hisz a másik nem lesz 1-nél nagyobb.)

sin v + √(1-sin²v) = 1

√(1 - sin²v) = 1 - sin v

Négyzetre emelhetünk.

1 - sin²v = (1 - sin v)²

1 - sin²v = 1 - 2sin v + sin²v

0 = 2sin²v - 2sin v

sin²v = sin v

Ennek egyik megoldása az, hogy sin v = 0, azt majd nézzük később. Ha nem nulla, akkor szabad osztani a szinusszal:

sin v = 1


Tehát ez a két megoldás van:

a) sin v = 0, cos v = 1

v = 2kπ

b) sin v = 1, cos v = 0

v = π/2 + 2kπ


Persze k∈ℤ


Végül az x-et kell kifejezni:


a) v = 2kπ

√(1+x) = 2kπ

1 + x = 4k²π²

x = 4k²π² - 1


b) v = π/2 + 2kπ

√(1+x) = π/2 + 2kπ

... stb.

2014. okt. 26. 12:24
 6/6 anonim ***** válasza:

Felesleges ennyire túlcifrázni; emeljünk négyzetre;


sin^2(v)+2*sin(v)*cos(v)+cos^2(v)=1


A bal oldalon 2 tag összege 1, így


1+2*sin(v)*cos(v)=1, innen


2*sin(v)*cos(v)=0


Tehát vagy v=0+k*pí, vagy v=pí/2+k*pí.


A többi innen már megy.

2014. okt. 26. 16:04