Mennyi x ennél az egyenletnél? : [ (x^2-1) -edik gyök alatt "a"^3]*[ (2x-2) -edik gyök alatt "a"]*[ negyedik gyök alatt "a"^-1]=1

Letudnátok vezetni? Ne haragudjatok de nem tudom,hogy kell írni gyökjelet azt meg pláne,hogy hanyadik gyök alatt...Már annyiszor neki kezdtem de mindig ilyen harmad fokú jön ki amit meg nem tudom,hogy kell

2014. okt. 19. 12:26
 1/1 anonim ***** válasza:

Azt kell felhasználni, hogy

n. gyök alatt "a" k. hatványon az a^(k/n)


Ha átírod ilyen alakba, akkor


a^j * a^k * a^z=1 alakú lesz az egyenleted.


A bal oldalon azonos alapú hatványokat szorzol, ezért össze kell adni a kitevőket


a^(j+k+l)=1


a-nak melyik hatványa lesz 1? A 0. hatványa!


Vagyis j+k+l=0 egyenletet kell megoldanod.


Ez így néz ki:


3/(x^2-1) + 1/(2x-2) - 1/4 = 0


x^2-1 = (x+1)*(x-1) és 2x-2 = 2*(x-1)


Ha megszorzod mindkét oldalt 4* (x+1)*(x-1)-el, akkor egy másodfokú egyenletet kapsz.


3*4 + 4(x+1) - 1 * (x+1)*(x-1) = 0

2014. okt. 19. 14:13