Matek házi, sehogy se tudom megcsinálni. Valaki segítene?

Egy rakomány meghatározott időn belüli elszállításához több egyforma teherautóra van szükség. HA két kocsival kevesebb lenne, akkor a szállítás két órával tovább tartana. Ha viszont 4 autóval több lenne, a szállítást a megszabott időnél két órával hamarabb tudnák elvégezni. Hány teherautó végzi a munkát és mennyi idő alatt kell kész lenniük?
2010. ápr. 28. 17:04
 1/3 anonim válasza:
szerintem még valamilyen adat hiányzik ebből!?
2010. ápr. 28. 17:21
 2/3 A kérdező kommentje:
nem hiányzik:)
2010. ápr. 28. 17:25
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Határidőre (azaz T idő alatt) X teherautó végezne.

X-2 teherautóval T+2 óra.

X+4 teherautóval T-2 óra.


Az idő és a teherautók száma közt fordított arányosság áll fenn, mivel kétszer annyi autó fele annyi idő alatt végez. Fordított arányosságnál a tagok szorzata állandó.


Ez azt jelenti, hogy


T*X = (T+2)*(X-2)

és

T*X = (T-2)*(X+4)


Felbontjuk a zárójeleket:



T*X = (T+2)*(X-2)

T*X = T*X-2T+2X-4 / felbontjuk

0 = -2T+2X-4 / mindkét oldalból kivontunk T*X-et


Kifejezzük X-et:


2X = 2T+4

X = T+2


Ugyanezt a másik egyenlettel is:


T*X = (T-2)*(X+4)

T*X = T*X+4T-2X-8

0 = 4T-2X-8


Behelyettesítjük a fenti X-et


0 = 4T-2(T+2)-8


0 = 4T-2T-4-8

0 = 2T-12

T = 6


Visszaszámoljuk X-et:


X = T+2 = 8


Azaz: 8 kocsi 6 óra alatt viszi el a cuccot (48 munkaegység, azaz 1 Kocsi 48 óra alatt végezne, vagy 48 kocsi végezne 1 óra alatt). 6 kocsi 8 óra alatt végez (szintén 6*8=48 munkaegység), 12 kocsi 4 óra alatt végez (12*4=48).

2010. ápr. 28. 19:58