Matek házi. Ezeket hogy kell megcsinálni?


1. , ||x-1|-2|-3=0


2. , számláló: |2-3|x||=1

Nevező: |1+|x||

ez 1 tört lenne


3. , |x+3|-2<3x


4. , |||x-1|-2|-3|>1


5. , számláló: |x2-1|<1

nevező: |x+2|

x2= x négyzet


6. , Ábrázoljuk a derékszögű koordináta-rendszerben azoknak az (x; y) koordinátájú pontoknak a halmazát, amelyekre teljesül a megadott feltétel. |x|=|y|


?


2011. okt. 8. 16:45
 1/10 A kérdező kommentje:
am ezek abszolút értékes egyenletek lennének
2011. okt. 8. 16:46
 2/10 anonim válasza:
100%

leírom az elsőt, a többit is így kell

||x-1|-2|-3=0

||x-1|-2|=3 négyzetre emeled

x2-2x+1+4-4|x-1|=9

x2-2x-4|x-1|=4

tfh x nagyobb mint 1

x2-2x-4x+4=4

x2-6x=0

x=6, x=0, de x=0 nem jó mert x nagyobb egyenlő mint 1

tfh x kisebb mint 1

x2-2x+4x-4=4

x2+2x-8=0

x=2, x=-4, de x=2 nem jó, mert nem kisebb mint 1

2011. okt. 8. 17:14
 3/10 bongolo ***** válasza:

Felesleges négyzetre emelni.


Az abszolút értékes feladatoknál két ágra kell bontani a megoldást: a) az abszolút értéken belül pozitív az érték, b) negatív.


1. ||x-1|-2|-3=0


a) Ha |x-1|-2 > 0

Ekkor a külső abszolút érték jel simán elhagyható:

|x-1|-2 -3 = 0

|x-1| = 5


Itt megint két ág:

aa) Ha x-1 > 0, akkor simán elhagyjuk a vonalakat:

x-1 = 5

x=6


ab) Ha x-1 < 0, akkor x-1 abszolút értéke a minusz egyszerese lesz, tehát úgy tudjuk elhagyni a vonalakat, hogy közben negáljuk a belsejét: x-1-ből 1-x lesz:

1-x = 5

x = -4


b) Ha |x-1|-2 < 0

Ekkor a külső vonalak elhagyásakor minusz 1-szerese, vagyis 2-|x-1| lesz:


2-|x-1| - 3 = 0

|x-1| = -1

Ez pedig nem lehet.


Vagyis az előző két megoldás van csak: x=6 illetve x=-4

2011. okt. 8. 19:43
 4/10 anonim ***** válasza:

Ugy megértetted a választ?

Ha ellenőrizni szeretnéd, itt megteheted:

[link]

2011. okt. 8. 20:26
 5/10 bongolo ***** válasza:

2)

|2-3|x|| / |1+|x|| = 1

Szorozzunk be a nevezővel:

|2-3|x|| = |1+|x||


Az első feladatnál a külső abszolút érték jel elhagyásával kezdtem, de kezdhetjük a belsővel is:


a) Ha x>0, akkor |x| egyszerűen x lesz:

|2-3x| = |1+x|

Most vagy mindkét kifejezés az absz.értéken belül egyforma előjelű, vagy az egyik pozitív, a másik meg negatív. Ezt a 2 esetet elegendő nézni. (Ha egyenlőtlenség lenne, akkor 4 esetet kellene vizsgálni!)


aa) azonos előjelűek (vagy pozitív, vagy negatív):

2-3x = 1+x

4x = 1

x = 1/4


ab) egyik negatív (mindegy, melyik):

3x-2 = 1+x

2x = 3

x = 1,5


b) Ha x<0, akkor |x| negálva -x lesz:

|2+3x| = |1-x|


Most is elég két esetet nézni:

ba) egyforma előjelűek:

2+3x = 1-x

4x = -1

x = -1/4


bb) különböző előjelűek:

2+3x = x-1

2x = -3

x = -1,5


Ez a négy megoldás lehet.

2011. okt. 8. 23:01
 6/10 bongolo ***** válasza:

3. |x+3|-2<3x


Ez nagyon egyszerű, egyetlen abszolút érték van benne, kétfelé kell ágazni. Viszont itt be tud jönni hamis gyök is, úgyhogy mégiscsak levezetem:


a) Ha x+3 > 0 (vagyis x > -3) :

x+3-2<3x

1<2x

x>1/2


Esetleges hamis gyök elkerülés céljából ellenőrzés:

Ez rendben van, mert x>-3 tényleg teljesül.


b) Ha x+3 < 0 (vagyis x < -3) :

-x-3 - 2 < 3x

-5 < 4x

x > -5/4


Ez viszont hamis gyök, hisz nem teljesíti az eredeti feltételt, hogy x<-3.


Tehát csak az x>1/2 a megoldás

2011. okt. 8. 23:14
 7/10 bongolo ***** válasza:

4)

Ez szívatós példa, három beágyazott abszolút érték. Ebből 8 ágat (kettő a harmadikon) kell majd csinálni... Persze nincs benne semmi nehézség, csak ha nem koncentrál eléggé az ember, belezavarodhat. Fontos tehát, hogy szisztematikusan mindent végiggondoljunk.


Az előző feladatoknál "lazán" kezeltem a feltételeket (mindig csak kisebb vagy nagyobbat írtam, és nem írtam, mi van, ha pont egyenlő; azt bármelyik ágon jól lehet kezelni), itt viszont már az, hogy az, hogy valami nagyobb vagy nagyobb-egyenlő, az a különbségtétel is nagyon fontos lesz.


|||x-1|-2|-3| > 1


Induljunk el belülről kifelé:


a) Ha x-1 ≥ 0 (vagyis x ≥ 1)

||x-1 - 2|-3| > 1

||x-3|-3| > 1


aa) Ha x-3 ≥ 0 (vagyis x ≥ 3 (x ≥ 1 is teljesül))

|x-3-3| > 1

|x-6| > 1


aaa) Ha x-6 ≥ 0 (vagyis x ≥ 6 (x ≥ 3 és x ≥ 1 is teljesül))

x-6 > 1


x > 7 EZ AZ EGYIK MEGOLDÁS


aab) Ha x-6 ≤ 0 (vagyis x ≤ 6, és az aa) feltétel szerint x ≥ 3)

6-x > 1

x < 5

Az előfeltételeket is figyelembe véve a megoldás:


3 ≤ x < 5 EZ A MÁSIK MEGOLDÁS


ab) Ha x-3 ≤ 0 (vagyis x ≤ 3 és a) miatt x ≥ 1)

||x-3|-3| > 1 az eredeti, felbontva:

|3-x - 3| > 1

|-x| > 1

Most nem is csinálok külön aba) és abb) eseteket, látszik ránézésre, hogy ez x>1 valamint x<-1 esetén teljesül. Összevetve az alapfeltétellel (vagyis most azzal, hogy 1≤x≤3) az jön ki, hogy:


1 < x ≤ 3 EZ A HARMADIK MEGOLDÁS


b) Ha x-1 ≤ 0 (vagyis x ≤ 1)

|||x-1|-2|-3| > 1 volt az eredeti, felbontva:

||1-x - 2|-3| > 1

||-1-x|-3| > 1


ba) Ha -1-x ≥ 0 (vagyis x ≤ -1 (a b. szerinti x≤1 is teljesül))

|-1-x - 3| > 1

|-4-x| > 1


baa) Ha -4-x ≥ 0 (vagyis x ≤ -4 (előzőek is teljesülnek))

-4-x > 1


x < -5 EZ A NEGYEDIK MEGOLDÁS


bab) Ha -4-x ≤ 0 (vagyis x ≥ -4, öszesítve ba)-val: -4 ≤ x ≤ -1)

|-4-x| > 1 az eredeti, kifejtve:

4+x > 1

x > -3

összevetve az előfeltételekkel:


-3 < x ≤ -1 EZ AZ ÖTÖDIK MEGOLDÁS


bb) Ha -1-x ≤ 0 (vagyis x ≥ -1, összesítve a b. szerinti x≤1-gyel: -1 ≤ x ≤ 1)

||-1-x|-3| > 1 az eredeti, kifejtve:

|1+x - 3| > 1

|x-2| > 1


bba) Ha x-2 ≥ 0, vagyis x ≥ 2, de az nem lehet a bb) feltétele szerint, tehát ezt az ágat nem nézzük.


bbb) Ha x-2 ≤ 0, vagyis x ≤ 2, ez nem szűkíti tovább bb) előfeltételét, tehát továbbra is -1 ≤ x ≤ 1

|x-2| > 1 az eredeti, kifejtve:

2-x > 1

x < 1

összevetve az alapfeltétellel:


-1 ≤ x < 1 EZ A HATODIK MEGOLDÁS


------


A hat megoldást egy számegyenesen ábrázolva látszik, hogy némelyiket, amik összeérnek, össze lehet vonni egy nagyobb intervallumba, így ez a négy intervallum jön ki végül:


-5<x, -3<x<1, 1<x≤5, 7<x


A középső kettőt nem lehet összevonni, mert x=1 nem megoldás, ott üres karika van.


----


Ez elég elriasztó tud lenni, belátom :)


Érdemes megnézni hozzá egy ábrát is. Megrajzolni nem könnyű, bár nehéznek sem mondanám, szóval abba is bele lehet zavarodni...

A következő linken az ábrát érdemes nézni, meg a legalján a számegyenest. A közepe valami teljesen más, azt ne nézd.


[link]

2011. okt. 9. 00:22
 8/10 bongolo ***** válasza:

5

|x²-1|/|x+2| < 1

Szorozzunk be |x+2|-vel. Mivel pozitív, szabad szorozni.

|x²-1| < |x+2|


a) x+2 ≥ 0, tehát x ≥ -2

|x²-1| < x+2


aa) x²-1 ≥ 0, tehát x² ≥ 1.

Ez két esetben lehet:

x ≤ -1, összevetve a-val: -2 ≤ x ≤ -1

x ≥ 1 (ekkor a. is teljesül)


x²-1 < x+2

x²-x-3 < 0

Ennek a gyökeit ki lehet számolni, ez jön ki:

x1 = (1-√13)/2 ≈ -1,3

x2 = (1+√13)/2 ≈ 2,3

a közöttük lévő nyílt intervallumot kell összevetni a feltételekkel. Az lesz, hogy:


x: (x1;x2) \ (-1;1)


ab) x²-1 ≤ 0, tehát x² ≤ 1, vagyis -1 ≤ x ≤ 1 (a-val összevetve nem változik ez a feltétel)

1-x² < x+2

A bal oldal az adott intervallumnál 0 és 1 közé esik, a jobb oldal meg 1 és 3 közé, és nem ugyanakkor veszik fel az 1 értéket, tehát az egyenlőtlenség teljesül. Vagyis az intervallum megoldás:


-1 ≤ x ≤ 1


Ez pont kitölti azt a lukat, ami az aa) esetnél volt a megoldásban!


b) x+2 ≤ 0, tehát x ≤ -2

|x²-1| < -x-2


A -2-nél kisebb x-ekre x²-1 biztos, hogy pozitív (legalább 3), tehát elhagyható az abszolút érték jel elágazás nélkül:

x²-1 < -x-2

x² < -x-1

Ránézésre látszik, hogy ez -2-nél kisebb x-ekre sosem teljesül (de ha nem látod, kiszámolhatod a másodfokú egyenlőtlenségből, hogy semmilyen x-re nem teljesül, nem csak a -2-nél kisebbekre...)

Tehát a b) ágból nem származik megoldás.


Összes megoldás:

(1-√13)/2 < x < (1+√13)/2

2011. okt. 9. 01:20
 9/10 bongolo ***** válasza:

6. |x| = |y| ábrázolása:

Ez sokkal egyszerűbb, mint az előzőek.

A két kifejezés vagy egyforma előjelű, akkor elhagyható az absz.jel, vagy ellenkező előjelű, akkor meg az egyiket mínusz 1-gyel szorozni kell. Vagyis:


a) y=x

b) y=-x


az első képe egy 45 fokos egyenes, a másodiké meg a tükörképe.

2011. okt. 9. 01:26
 10/10 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat,segítséget, így már érthetők
2011. okt. 10. 14:23