Ezt a feladatot, hogyan lehet megcsinálni? (nem házi, szóval nyugodtan segíthettek)


Van 30 képregényünk.14-ben szuperhősök,9-ben járművek,20-ban mesefigurák vannak.5 képregényben mesefigurák járművekkel közlekednek,3-ban járművek szállítanak szuperhősöket,1 van amiben a járművek szuperhősöket és mesefigurákat is szállítanak.Hány olyan van amiben a mesefigurák és a szuperhősök gyalog járnak együtt?


Én addig jutottam hogy csináltam 3 halmazt: SZ,M,J (szuperhős,mesefigura,jármű)

4 eleme van M és J metszetének

2 eleme van SZ és J metszetének

1 eleme van SZ,J és M metszetének

és 2 eleme van J-nek (9-4-2-1)


innen hogyan tovább?:S


2010. szept. 26. 17:43
 1/4 anonim ***** válasza:

Nekem nem pont úgy jött ki, ahogy neked.

SZ és J metszetében :3

M és J: 5

SZ,J és M metszete: 1

J: 1

Ha ezt összeadod,10et kapsz.

Ha csak a SZ-t adod össze: 3+1 + x=14 (összesen ennyiben van szuperhős), akkor SZ-ben 10 elemnek kell lennie.

Ugyanezen elv szerint M-ben: 14nek.

Ha mindent összeadsz, 34et kapsz, de neked csak 30 képregényed van, így M metszet SZben 4nek kell lennie.

2010. szept. 26. 17:52
 2/4 A kérdező kommentje:
de járműves képregény csak 9 van, szóval nem kaphatok 10-et...
2010. szept. 26. 18:00
 3/4 anonim ***** válasza:

Valóban, bocsi, J:0.

SZ metszet M: 3

2010. szept. 26. 18:19
 4/4 anonim ***** válasza:

|S ∪ M ∪ J| = 30 (?, nem egészen világos a feladat alapján, hiszen elvileg lehetne a 30 képregény közül néhány olyan is, amelyben sem mesehős, sem sztár, sem jármű nincs, de most tegyük fel, hogy nem erről van szó)


|S| = 14

|M| = 20

|J| = 9


|M ∩ J| = 5

|J ∩ S| = 3


|S ∩ M ∩ J| = 1


|(S ∩ M) \ J| = ?


Logikai szita formulát alkalmazzuk:


[link]


[link]


A témáról próbáltam írni egy magyar nyelvű leírást, de éppen a háromhalmazos alakra még nincs igazán kész, csak töredékesen:


[link]


No most akkor próbáljuk meg itt ennél a feladatnál ezt alkalmazni:


|S ∪ M ∪ J| = |S| + |M| + |J| - |S ∩ M| - |M ∩ J| - |J ∩ S| + |S ∩ M ∩ J|


Töltsük ki számadatokkal mindazt, amit tudunk, és reménykedjünk, hogy a nem ismert dolgokra ez alapján majd vissza lehet következtetni:


30 = 14 + 20 + 9 - 5 - 3 - |S ∩ M| + 1

30 = 36 - |S ∩ M|

|S ∩ M| = 6


Az a baj, hogy a feladat az

(S ∩ M) \ J

számosságának értékét kérdezi, márpedig ez közvetlenül nem is szerepel a képletben.


Számolhatunk-e úgy, hogy


|(S ∩ M) \ J| = |S ∩ M| - |J| ?


Nem, így nem szabad! Nem biztos, hogy két halmaz halmazelméleti különbségének számosságát ilyen egyszerűen ki lehetne számolni. Ha a háziállataim közül kiveszem a köztük lévő szárnyasokat, akkor nem annyi állatom marad, mintha a háziállataim létszámából egyszerűen levonnám

a világ összes szárnyasainak számát! Nyilvánvalóan ,,csak a szóbajövőket'' szabad levonni:


|A \ B| = |A| - |B| ez így általában NEM IGAZ


de


|A \ (A ∩ B)| = |A| - |A ∩ B| ez már teljesen általánosan igaz!


Mindig, amikor halmazelméleti különbséget számolok, akkor eleve úgyis csak a közös dolgokat lehet kivenni, mert a nem közös dolgokat eleve nincs is miből kivenni.


És mivel A \ (A ∩ B) az éppen ugyanaz, mint |A \ B|, ezért így foglalhatjuk össze az elvet:


|A \ B| = |A| - |A ∩ B|


Szóval hogy itt a konkrét példára visszatérjünk: ez az


|A \ B| = |A| - |A ∩ B|


elv most épp kapóra jön nekünk, csak a szerepekre figyeljünk, mert könnyű eltéveszteni: itt

- S ∩ M játssza az A szerepét,

- J játssza az B szerepét:


|(S ∩ M) \ J| = |S ∩ M| \ |(S ∩ M) ∩ J|


ott a legvégén nem is kell a zárójel:


|(S ∩ M) \ J| = |S ∩ M| \ |S ∩ M ∩ J|


Szóval végre össze lehet rakni az ismert dolgokból, immár kész vagyunk:


|(S ∩ M) \ J| = |S ∩ M| - |S ∩ M ∩ J|


|S ∩ M| = 6

|S ∩ M ∩ J| = 1


|(S ∩ M) \ J| = 6 - 1 = 5

2010. szept. 26. 19:03